Ўзбекистон Олий суди собиқ бош прокурор Отабек Муродовга нисбатан қўлланилган эҳтиёт чораси тўғрисида маълумотларга эга эмас. Бу ҳақда Олий суднинг Жиноят ишлари бўйича суд коллегияси раиси ўринбосари Икром Муслимов сешанба куни Ахборо ва оммавий коммуникациялар агентлигида бўлиб ўтган брифингда маълум қилди.
«Газета.uz» мухбири Отабек Муродовга нисбатан қандай турдаги эҳтиёт чораси қўлланилгани ҳақида савол берди. Эслатиб ўтамиз, 21 июнь куни Олий Мажлис Сенатининг 20-ялпи йиғилишида президент Шавкат Мирзиёев собиқ бош прокурорга нисбатан жиноят иши қўзғатилганини маълум қилган эди.
«Бугунги кунда биз бундай маълумотга эга эмасмиз, сиз ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат қилишингиз мумкин… Бизда Отабек Муродовга нисбатан санкциялар қўлланилиши бўйича материаллар йўқ», — деди Икром Муслимов.

Верховный суд Узбекистана не владеет информацией о применении санкций к бывшему генеральному прокурору Отабеку Муродову. Об этом заявил заместитель председателя Судебной коллегии по уголовным делам Верховного суда Икром Муслимов на брифинге в Агентстве информации и массовых коммуникаций во вторник.
Корреспондент «Газеты.uz» задал вопрос, какая мера пресечения была избрана для Отабека Муродова. Напомним, 21 июня на 20-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса президент Шавкат Мирзиёев сообщил о возбуждении уголовного дела в отношении экс-генпрокурора.
«В отношении Абдуллаева и Муродова… суд не [уполномочен заниматься] судебным преследованием. На сегодняшний день мы такой информацией не располагаем, вы можете обратиться в правоохранительные органы… У нас материалов в отношении Отабека Муродова по поводу применения санкций нет», — сказал Икром Муслимов.