«Ипотека-банк» акциядорлик тижорат ипотека банки ўзгартирилиб, Халқаро молия корпорацияси иштирокида хусусийлаштирилади. Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси 25 июнь куни тегишли қарорни қабул қилди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Қарор билан, Ипотека-банк фаолиятининг мустақиллигини таъминлаш учун 2020 йил охиригача қуйидагилар амалга оширилади:
- банк кузатув кенгаши ва бошқаруви аъзолигига кўрсатиладиган ва тайинланадиган номзодларни давлат органлари ҳамда уларнинг раҳбарлари билан келишиш тартиби Ипотека-банкка татбиқ этилмайди;
- банк кузатув кенгашининг янги таркиби давлат органлари раҳбарларининг иштирокисиз шакллантирилади ва мустақил директорлар сони 5 нафарга етказилади ҳамда Ипотека-банк кузатув кенгаши раиси мустақил директорлар орасидан сайланади;
- банк раҳбарияти шакллантирилади ва банкнинг бозор амалиёти стандартлари ва эҳтиёжлари асосида ижро этувчи орган аъзоларининг меҳнатига ҳақ кузатув кенгаши томонидан тўланади;
- лойиҳаларни бозор шароитларидан келиб чиқиб кредит билан таъминлаш ва молиялаштириш масалалари бўйича қарорлар Ипотека-банк томонидан мустақил қабул қилинади.
Ипотека-банк маблағларини тижорат ташкилотлари устав капиталларига инвестиция ажратиш учун банк фаолиятига хос бўлмаган тарзда жалб қилиш тақиқланади.

«Ипотека-банк» будет трансформирован и приватизирован с участием Международной финансовой корпорации. Соответствующее постановление утвердил Кабинет Министров Узбекистана 25 июня, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно постановлению, для обеспечения независимости «Ипотека-банка» до конца 2020 будет сформирован новый состав наблюдательного совета банка без участия руководителей государственных органов. Количество независимых директоров доведут до пяти, председатель набсовета будет избран из их числа.
Кроме того, на «Ипотека-банк» не будет распространяться порядок согласования с государственными органами и их руководителями выдвигаемых и назначаемых кандидатов в члены наблюдательного совета и правления банка. В этот же срок планируется сформировать новое руководство банка.
«Ипотека-банк» получает право на самостоятельное принятие решений по вопросам кредитования и финансирования проектов, «исходя из рыночных условий». Документом устанавливается запрет на привлечение средств банка для инвестирования в уставные капиталы коммерческих организаций с несвойственным банковской деятельности профилем.
Государственные доли в уставном капитале «Ипотека-банка» в двухмесячный срок на безвозмездной основе передаются в Министерство финансов.