Ўзбекистон ташқи қарзининг умумий ҳажми йил бошидан 10,3 фоизга ёки 1,8 млрд долларга ошган ҳолда 2019 йил 1 апрель ҳолатига 19,1 млрд долларни ташкил қилди, дейилади Марказий банк ҳисоботида.
Умумий қарзнинг 11,7 млрд доллари давлат, 7,3 млрд доллари эса хусусий қарзлардан ташкил топган. Давлат ташқи қарзи давлат томонидан жалб қилинган қарз ва давлат кафолати остида олинган қарздан иборат. Хусусий ташқи қарз хўжалик юритувчи субъектларнинг, шу жумладан давлат корхоналарининг, давлат томонидан кафолатланмаган ташқи қарзидан иборат.
2017−2018 йилларда хусусий сектор қарздорлигининг қисқартириши кузатилган эди. 2019 йил I чорагидан эса банклар ва иқтисодиётнинг бошқа сектори корхоналари томонидан қарз олиш ҳажмининг ошиши натижасида хусусий сектор қарздорлиги 121,3 млн долларга ошди. Қарздорликнинг ўсиши асосан давлат секторига (1,7 млрд доллар), шундан 1 млрд доллари халқаро облигацияларга тўғри келди.
Иқтисодиёт сектори | Қуйидаги саналар ҳолатига кўра қарздорлик | Салмоғи | 2019-йил | ||
01.01.2018 й. | 01.01.2019 й. | 01.04.2019 й. | |||
Жами | 15 785,9 | 17 295,0 | 19 074,3 | 100% | 1 779,3 |
Давлат ташқи қарзи | 7 600,0 | 10 086,4 | 11 744,5 | 62% | 1 658,1 |
шундан: Ўзбекистон Республикаси халқаро облигациялари | - | - | 1 005,6 | 8,6% | 1 005,6 |
Хусусий ташқи қарз | 8 185,9 | 7 208,6 | 7 329,9 | 38% | 121,3 |
Бош компанияларидан | 1 304,9 | 687,8 | 702,1 | 10% | -14,3 |
Хусусий ташқи қарздаги секторларнинг улушлари | |||||
Нефтгаз ва энергетика сектори | 6 149,7 | 5 386,5 | 5 193,8 | 71% | -192,7 |
Банк сектори | 584,0 | 978,2 | 1 273,0 | 17% | 294,8 |
Телекоммуникация сектори | 965,6 | 248,2 | 246,6 | 3% | -1,6 |
Тўқимачилик сектори | 126,0 | 132,2 | 131,8 | 2% | -0,4 |
Бошқа секторлар | 360,6 | 463,4 | 484,7 | 7% | 21,3 |
2019 йилнинг I чорагида хусусий сектор томонидан умумий миқдорда 361,3 млн доллар қарздорлик жалб қилинди. Қарзларни жалб қилиш асосан банклар томонидан — 326,7 млн доллар, тўқимачилик сектори корхоналари томонидан — 4,7 млн доллар ва иқтисодиёт-нинг бошқа секторлари томонидан — 29,8 млн доллар амалга оширилди.

Совокупный внешний долг Узбекистана по состоянию на 1 апреля 2019 года составил 19,1 млрд долларов. Задолженность выросла на 10,3% или на 1,8 млрд долларов по итогам первого квартала, следует из отчета Центрального банка.
Совокупный внешний долг отражает обязательства резидентов перед нерезидентами, по которым требуется выплата основного долга и процентов. Он включает долг государственного и частного сектора (11,7 и 7,3 млрд долларов).
В 2017—2018 годах наблюдалось сокращение задолженности частного сектора. В I квартале 2019 года долг частного сектора вновь начал увеличиваться в основном за счет роста заимствований коммерческих банков — на 121,3 млн долларов.
За I квартал государственный внешний долг сохранил тенденцию роста, наблюдавшуюся в прошлом году и ожидается сохранение текущей тенденции и в текущем. Данный процесс объясняется привлечением новых внешних заимствований для финансирования государственных программ развития отраслей экономики и регионов.
Увеличение задолженности в первом квартале в основном приходилось на государственный сектор — 1,7 млрд долларов, из которых 1 млрд -на международные облигации.
Следует отметить, что в январе-марте частным сектором привлечено заимствований на общую сумму 361,3 млн долларов. Больше всего привлекли банки — 326,7 млн долларов, предприятия текстильной отрасли — 4,7 млн долларов, а предприятия других секторов экономики — 29,8 млн долл.