Эрон орқали кириб келган жазирама иссиқдан сўнг яқин кунларда ҳаво ҳароратининг қисқа муддатга пасайиши кутилмоқда, дея хабар қилди Ўзгидромет «Газета.uz"га.
Бугун кундузи ҳаво ҳарорати 40−43 даражага, жануб ва чўл ҳудудларида са 44−45 даражага кўтарилиб, кўп йиллик ўртача меъёрдан 5−7 даража юқори ҳарорат кузатилди.
Эртага Ўзбекистоннинг ғарбий ҳудудларида Волга бўйидан салқин ва нам ҳаво оқимлари кириб келади. Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши ва момақалдироқ бўлиши, ҳаво ҳарорати 28−33 даражагача тушиши кутилмоқда. Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳам ҳарорат тушади, бироқ унча паст эмас — кундузги соатларда 33−38 даражагача бўлади.
Республиканинг қолган ҳудудларида сешанба куни жазирама иссиқ сақланиб қолади — 40−43 даража, жанубда эса 44−45 даражагача кўтарилади.
Чоршанба куни салқин ва нам ҳаво оқими бутун Ўзбекистон ҳудудига ёйилади. Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида кечаси ва эрталаб айрим жойларда қисқа муддатли ёмғир ёғиши ва момақалдироқ бўлиши мумкин. Фарғона водийси ҳудудида эрталаб ва кундузги соатларда қисқа муддатли ёмғир ва момақалдироқ кузатилиши мумкин. Республиканинг қолган ҳудудларида ёғингарчилик кутилмаяпти.
Бундан ташқари, 2−3 июль кунлари Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида шамол тезлигининг 17−22 м/с, айрим жойларда эса 25−28 м/с гача кучайиши мумкин. 3 июль куни ҳаво ҳарорати 30−35 даражагача тушади.
Бироқ келгуси куни ҳаво секин-аста исишни бошлайди. Ҳафта давомида ҳаво ҳарорати 35−40 даража атрофида бўлади.

Недолгое понижение температуры ожидается в ближайшие дни после сильной жары, пришедшей с территории Ирана, сообщили «Газете.uz» в Узгидромете.
Сегодня температура воздуха в дневные часы достигала 40−43 градусов Цельсия, по югу и пустынной зоне местами до 44−45, что на 5−7 градусов выше среднемноголетних значений, отметили синоптики.
Завтра на западные районы Узбекистана начнется вторжение относительно прохладной и влажной воздушной массы с районов Поволжья. По Каракалпакстану и Хорезмской области местами возможен кратковременный дождь и гроза с понижением температуры до 28−33 градусов. По Бухарской и Навоийской областям температура воздуха тоже начнет понижаться, но не так значительно — в дневные часы до 33−38 градусов.
По остальной территории республики во вторник сохранится очень жаркая погода с температурой воздуха в пределах 40−43 градусов, по югу местами до 44−45 градусов.
В среду относительно прохладная и влажная воздушная масса распространится на всю территорию Узбекистана. По Ташкентской, Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областям ночью и утром местами возможен кратковременный дождь и гроза. В регионах Ферганской долины кратковременный дождь с грозой местами возможен в утренние и дневные часы. По остальной территории республики осадков не ожидается.
Кроме того, 2−3 июля по всей территории Узбекистана ожидается усиление ветра до 17−22 м/с, местами с порывами до 25−28 м/с. Температура воздуха 3 июля понизится до 30−35 градусов.
Однако уже на следующий день начнется постепенный прогрев воздушной массы, в дальнейшем в течение недели температура воздуха будет в пределах 35−40 градусов.
Это около или незначительно выше среднемноголетних значений, но существенно ниже максимальных для лета значений, отметили в Узгидромете. В Ташкенте абсолютный максимум температуры составляет 44,6 градуса.