Тошкентнинг Юнусобод туманида Ўзбекистон ва Белорус ўртасидаги келишувлар доирасида карбопенемлар (антибиотиклар) ишлаб чиқариш бўйича ишлаб чиқариш майдончасини яратиш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳасида сўз боради.
Лойиҳада қайд этилишича, белорус томони вакиллари 2019 йил январида юридик шахс — BELFARM МЧЖ ҚК очиб, ишлаб чиқариш бўйича концептуал лойиҳани тайёрлади.
Ҳужжатда сармоядор 6 йил давомида инвестицион ва ижтимоий мажбуриятларни бажаришни ўз зиммасига олади. Корхона энг камида 10 млн доллар миқдоридаги тўғридан-тўғри хорижий инвестицияни жалб қилиши лозим.
Қўшма корхонада GMP ишончли ишлаб чиқариш амалиёти қоидалари асосида стериланган антибиотик кукуни (йилига 10 млн флакон), қаттиқ дори шаклларини (йилига 500 млн таблетка, 60 млн капсула ва 6 млн дан ортиқ саше) ишлаб чиқариш мўлжалланмоқда. Лойиҳа доирасида 120 та иш ўрни ташкил этилади.
Лойиҳани Тошкентнинг Юнусбод тумани Кичик ҳалқа йўли ва Бодомзор йўли (ҳозирги Чингиз Айтматов кўчаси) манзилидаги 14625 кв. м майдондаги бино ва иншоотлар, уларга туташ 2 гектарлик ҳудудни инвестицион ва ижтимоий мажбуриятлар билан нол қийматда сотиш йўли билан амалга ошириш режалаштирилмоқда.
Мазкур ҳудуд Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика соҳасини ривожлантириш агентлиги бошқарувида.
Қайд этиш жоизки, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 9 апрелдаги «Фармацевтика соҳасининг ишлаб чиқариш майдонларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорида (очиқ манбаларда мавжуд эмас) Юнусобод тумани Кичик ҳалқа йўли ва Бодомзор йўли кўчалари 37-уй манзилида жойлашган фаолияти тугатилган «Вакцина» илмий ишлаб чиқариш бирлашмасининг бактерия препаратлари ишлаб чиқариш корхонаси мол-мулклари ҳамда Тошкент вакцина ва зардоблар илмий тадқиқот институтининг жами 15171 кв. м майдондаги бино ва иншоотларини Фармацевтика соҳасини ривожлантириш агентлиги бошқарувига ўтказиш кўзда тутилган.
Интерактив давлат хизматлари ягона порталида кўрсатиб ўтилган манзилда Belfarm корхонаси рўйхатга олинган. Компания раҳбари сифатида Икромжон Таджибаевич Хасанов кўрсатилган. Корхона улушлари Farmsoft Solutions FZE (60%), Varanetski Baliaslau (20%) ва Adamovich Uladzimir (20%) ўртасида тақсимланган.
Ҳудуд манзили ҳайвонлар қабристони яқинида жойлашгани тахмин қилингани сабабли Давлат санитария-эпидемиология назорати республика маркази томонидан фаолияти тўхтатилган «Молочноя кухня» ва Novopharma Plus компаниялари манзилига мос келади.

В Юнусабадском районе Ташкента планируется создать производственную площадку по выпуску карбопенемов (антибиотиков) в рамках договоренностей между Узбекистаном и Беларусью. Об этом говорится в проекте постановления Кабинета Министров, разработанном Министерством здравоохранения.
Как отмечается в проекте, представители белорусской стороны в январе 2019 года открыли юридическое лицо — ИП ООО BELFARM и подготовили концептуальный проект производства.
Документом предусмотрено, что инвестор берет на себя обязательства выполнить инвестиционные и социальные обязательства в течение 6 лет. Предприятие должно привлечь прямые иностранные инвестиции в эквиваленте не менее 10 млн долларов, которые будут направлены на:
• ремонт пустующих зданий общей площадью 14625 кв. м, оснащение современным технологическим и испытательным оборудованием;
• организацию производства стерильных порошков антибиотиков (10 млн флаконов в год), твердых лекарственных форм (500 млн таблеток, 60 млн капсул и 6 млн саше в год) в соответствии с правилами надлежащей производственной практики GMP;
• создание современной испытательной (физико-химической и микробиологической) лаборатории;
• создание современного склада для фармацевтической продукции;
• облагораживание прилегающей территории.
Инвестор должен создать не менее 120 рабочих мест.
Реализация проекта запланирована по адресу: Ташкент, Юнусабадский район, улицы Кичик халка йули и Бодомзор йули (ныне улица Чингиза Айтматова) путем реализации по нулевой стоимости зданий и сооружений общей площадью 14625 кв. м с прилегающей территорией общей площадью 2 га с возложением инвестиционных и социальных обязательств.
Данная территория принадлежит на правах оперативного управления Агентству по развитию фармацевтической отрасли при Минздраве.
Отметим, что постановлением Кабинета Министров «О мерах по эффективному использованию производственных площадей фармацевтической отрасли» (ПКМ-28I) от 9 апреля 2018 года (отсутствует в свободном доступе), была предусмотрена передача Агентству по развитию фармацевтической отрасли на праве оперативного управления имущества ликвидируемого предприятия по производству бактерийных препаратов НПО «Вакцина», а также части зданий и сооружений Ташкентского НИИ вакцин и сывороток общей площадью 15171 кв. м, расположенных по адресу Юнусабадский район, улицы Кичик халка йули и Бодомзор йули, 37.
Согласно реестру предпринимателей на Едином портале интерактивных госуслуг, по указанному адресу зарегистрировано предприятие Belfarm. Руководителем компании указан Икромжон Таджибаевич Хасанов. Доли в предприятии распределены между Farmsoft Solutions FZE (60%), Varanetski Baliaslau (20%) и Adamovich Uladzimir (20%).
Адрес территории совпадает с адресами компаний «Молочная кухня» и Novopharma Plus, чью деятельность предписывал остановить Республиканский центр государственного санитарно-эпидемиологического надзора из-за предполагаемого близкого расположения скотомогильников.