Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 5 июль куни биринчи ярим йилликда давлат бюджетига тушумлар натижадорлигини таҳлил қилиш ва янги вазифаларни белгилаш масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Охирги икки йилда аҳоли, ижтимоий ва ишлаб чиқариш объектларини узлуксиз электр энергияси ва табиий газ билан таъминлаш борасида қатор ишлар амалга оширилди. Ушбу йўналишдаги ишларни янада яхшилаш мақсадида тегишли тармоқларни модернизация қилиш, энергия тежамкор технологияларни қўллаш ва харажатларни оптималлаштириш талаб этилмоқда. Буларсиз тармоқларнинг молиявий аҳволини яхшилаш ва соҳага фаол инвестицияларни жалб қилиш имконсиз, дейилади хабарда.
Шу боис мутахассислар ва халқ вакиллари фикрларини инобатга олиб, аҳоли учун тарифларни кескин оширмасдан, инфляция даражасига яқин миқдорда ўзгартириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган. Тариф ислоҳотлари халққа енгил бўлиши учун энг кам иш ҳақини ҳам ошириш режалаштирилган.
Президент тарифларни тартибга солиш бўйича таклиф этилаётган ислоҳотларни аҳолига тўлиқ етказиш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда солиқ ислоҳотларини тарғиб қилиш бўйича Республика ишчи гуруҳи аъзолари, шунингдек, маҳаллий кенгашлар депутатлари, иқтисодиёт ва коммунал хизмат кўрсатиш ташкилотлари мутасаддилари жойларга бориб, ҳар бир маҳаллада аҳолига тарифлар ўзгаришининг мазмун-моҳиятини тушунтириш бўйича вазифалар белгиланди.
Яқинда Сенатнинг ялпи мажлисида президент электр энергияси нархларини ошириш ва уларни бозор даражасига етказиш энергетика соҳасига сармояларни жалб қилишнинг ягона чораси эканини таъкидлаган эди.

Вопрос оптимизации тарифов на энергоресурсы обсуждался в пятницу на совещании под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, сообщила пресс-служба главы государства.
Для бесперебойного обеспечения населения, социальных и производственных объектов электроэнергией и природным газом требуются модернизация сетей, внедрение энергосберегающих технологий и оптимизация расходов. «Без оптимизации тарифов достичь улучшения финансового состояния отраслей и активного привлечения инвестиций невозможно», — говорится в сообщении.
Отмечается, что «с учетом мнений специалистов и представителей общественности разработаны предложения по изменению тарифов для населения до приближенных к уровню инфляции значений». Чтобы тарифная реформа прошла безболезненно, планируется повысить минимальный размер заработной платы.
Президент подчеркнул, что информация о предлагаемых реформах по упорядочению тарифов должна быть в полной мере доведена до населения.
На совещании определены задачи по разъяснению «сути и значимости изменений в тарифах в каждой махалле с выездом на места членов Республиканской рабочей группы по пропаганде налоговых реформ, а также депутатов местных кенгашей, ответственных лиц экономических и коммунальных организаций».
На недавнем пленарном заседании Сената президент отмечал, что повысить цены на электричество, доведя их до рыночного уровня, — единственный способ привлечь инвестиции в энергетику.