«Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси тўқимачилик, тикувчилик ва трикотаж саноатини ривожлантириш тўғрисидаги президент қарори лойиҳасини жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилди.
Ички бозорни сифатсиз ва контрафакт маҳсулотлардан ҳимоя қилиш учун лойиҳада 2020 йил 1 январдан Ўзбекистонга тижорий мақсадларда олиб кирилаётган барча тайёр кийим-кечак ва тўқимачилик маҳсулотларини мажбурий сертификатлаш таклиф қилинмоқда.
Ҳужжат қабул қилинган тақдирда, божхона хизмати мамлакат ҳудудига текширувлар якунлари бўйича тақдим этилган мувофиқлик сертификати бўлмаган тайёр кийим-кечак ва тўқимачилик маҳсулотларининг эркин муомалага чиқарилишига йўл қўймаслик бўйича амалий чораларни қўллайди.
Ҳужжат лойиҳасида 2019−2025 йилларда умумий қиймати 927,5 млн долларлик юқори қўшилган қиймати экспортга йўналтирилган тайёр тўқимачилик ва кийим-кечак маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича 119 та инвестицион лойиҳани амалга ошириш таклиф этилмоқда.

Ассоциация «Узтекстильпром» опубликовала проект постановления президента о развитии текстильной и швейно-трикотажной промышленности.
«Для защиты внутреннего рынка от низкокачественной и контрафактной продукции» проект предлагает ввести с 1 января 2020 года обязательную сертификацию «с использованием соответствующей маркировки» всей готовой швейной и трикотажной продукции (коды ТН ВЭД 61−63), ввозимой на территорию Узбекистана юридическими и физическими лицами в коммерческих целях.
Предложение, как отмечается в проекте, исходит от Национального агентства проектного управления, государственных налогового и таможенного комитетов.
В случае одобрения документа таможенная служба будет принимать «действенные меры по недопущению выпуска в свободное обращение» на территории страны готовой швейной и трикотажной продукции, не имеющей сертификата соответствия, выдаваемого по итогам процедур ее оценки (испытаний).
Проектом документа предлагается реализация 119 инвестиционных проектов по производству готовой экспортоориентированной текстильной и швейно-трикотажной продукции с высокой добавленной стоимостью в 2019—2025 годах общей стоимостью 927,5 млн долларов США.