Ўзбекистон ва Қозоғистон бош вазирлари Абдулла Арипов ҳамда Аскар Мамин халқаро аҳамиятга молик «Бейнеу — Акжигит — Ўзбекистон чегараси» автомагистралини очиб берди. Қозоғистон ҳукумати раҳбарининг Instagram`даги саҳифасида маросимдан видеолавҳа эълон қилинди.
«Йўл ўзбек товарларининг Қозоғистон денгиз портлари ва автомобиль йўллари орқали Россия ҳамда Кавказ давлатлари бозорларига янада қисқа йўл билан чиқишини таъминлайди», — деди Қозоғистон ҳукумати раҳбари.
ЎзА хабарига кўра, «Бейнеу — Акжигит — Ўзбекистон чегараси» халқаро автомагистралини қайта таъмирлаш масаласи икки давлат раҳбарлари томонидан 2017 йил 23 март куни Нур-Султон шаҳрида имзоланган Ўзбекистон билан Қозоғистон ўртасида стратегик шерикликни янада чуқурлаштириш ва аҳил қўшничиликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги қўшма декларациядан ўрин олган эди.
Автомобиль йўлининг узунлиги 84 километрни ташкил этади. Мазкур йўлни реконструкция қилиш ва уни Қорақалпоғистон Республикасининг Устюрт платоси орқали ўтувчи халқаро автомобиль йўл билан туташтириш учун 108 миллион АҚШ долларилик маблағ йўналтирилди.
«Бейнеу — Акжигит — Ўзбекистон чегараси» автомагистрали мамлакатларимизнинг иқтисодиёти юксалиши ва ўзаро товар айирбошлаш ҳажмининг ортишига хизмат қилади. Ўзбекистоннинг Қозоғистон орқали Шимолий ва шимоли-ғарбий йўналишлар — Болтиқбўйи ва Европа мамлакатларига чиқишида, шунингдек, денгиз бўйи мамлакатлари билан боғланишида муҳим аҳамият касб этади.

Премьер-министры Узбекистана Абдулла Арипов и Казахстана Аскар Мамин открыли автомобильную дорогу международного значения «Бейнеу — Акжигит — граница Узбекистана». Видео с церемонии открытия опубликовано в Instagram главы казахстанского правительства.
«Дорога позволит обеспечить более короткий выход узбекских товаров на рынки России и стран Кавказа через казахстанские морские порты и автодороги», — сказал глава правительства Казахстана.
Как отметил Аскар Мамин, товарооборот между Узбекистаном и Казахстаном в прошлом году составил 3 млрд долларов, а с начала года этот показатель вырос на 25%.
Напомним, выстраивание логистической инфраструктуры является одной из основных задач, стоящих перед Узбекистаном ради развития экспорта, поскольку страна не имеет выхода к морским путям. Выступая на саммите Шанхайской организации сотрудничества в июне, Шавкат Мирзиёев призвал начать разработку Стратегии сотрудничества ШОС по развитию взаимосвязанности эффективных экономических и транспортных коридоров.