Қозоғистон июнь ойи бошидан буён Ўзбекистонга электр энергияси етказиб беришни бошлади, дея хабар қилди Қозоғистон Энергетика вазирлиги.
17 июль ҳолатига кўра, Ўзбекистонга 145 млн кВт⋅с етказиб берилди. Икки мамлакат ўртасидаги келишувга кўра, йил давомида Ўзбекистонга 1 млрд кВт⋅с дан ортиқ электр энергияси экспорт қилинади.
Қозоғистон электр энергияси станцияларининг модернизация ва реконструкция қилиниши, кенгайтирилиши натижасида олинган электр қувватлари профицити шарофати билан электр энергияси экспорт қилинмоқда, дейилади хабарда.

Казахстан с конца июня начал экспортные поставки электроэнергии в Узбекистан, сообщила пресс-служба Министерства энергетики Казахстана.
По состоянию на 17 июля в Узбекистан поставлено 145 млн кВт⋅ч. Согласно договору между двумя странами, в течение года в узбекскую энергосистему будет экспортировано более 1 млрд кВт⋅ч.
Экспорт казахстанской электроэнергии стал возможным благодаря профициту электрических мощностей, полученному в результате модернизации, реконструкции и расширению электрических станций Казахстана, отмечается в сообщении.