20 июль куни 21:50 да «Газли-Чимкент» магистрал газ қувурининг Бухоро вилояти Шофиркор туманидан ўтган 76-километрида авария содир бўлди. Натижада ёнғин содир бўлди, дейилади «Ўзтрансгаз» компанияси расмий ахборотида.
Ёнғин компания ва мутасадди хизматлар ходимлари кучлари ёрдамида бартараф этилди. Қурбонлар ва жабрланганлар йўқ. Авария-қутқарув ишлари олиб борилмоқда, дейилади хабарда. Давлат ёнғин хавфсизлиги хизмати оловни бартараф этиш ишларига тўртта ўт ўчириш гуруҳи жалб этилганини маълум қилди.
Компаниядан «Газета.uz"га аниқлик киритилишича, дастлабки тахминларга кўра, ҳодисага газ сизиб чиқиши сабаб бўлган ҳамда металлар ишқаланиши натижасида ёнғин келиб чиққан.
Авария-қутқарув ишлари вақтида газ етказиб бериш тўхтатилган. Транспортировканинг 23 июлда қайта тиклаш режалаштирилмоқда. Магистрал газ қувури орқали газ етказиб беришнинг вақтинчалик тўхтатилиши истеъмолчиларга таъсир қилмайди, дея қайд этди «Ўзтрансгаз».

20 июля в 21:50 произошла авария на 76 км магистрального газопровода «Газли-Шымкент», проходящая через территорию Шафирканского района Бухарской области. В результате случилось возгорание, говорится в официальном сообщении компании «Узтрансгаз».
В настоящее время пламя локализовано силами эксплуатирующего персонала и соответствующих служб. Жертв и пострадавших нет. Ведутся аварийно-восстановительные работы, отмечается в сообщении. В Государственной службе пожарной безопасности (ГСПБ) указали, что в тушении пожара участвуют четыре пожарных экипажа.
Как уточнили «Газете.uz» в компании, по предварительным данным разошелся шов газопровода, произошла утечка газа, а впоследствии возгорание из-за трения металлов.
На время аварийно-восстановительных работ подача газа прекращена. Возобновить транспортировку планируется с 23 июля. Временное прекращение газоснабжения на магистральном газопроводе не коснется потребителей, отметили в «Узтрансгазе».