1 июль ҳолатида Ўзбекистон аҳолиси сони 33,52 миллион кишини ташкил этди, дейилади Давлат статистика қўмитасининг демографик вазият тўғрисидаги ҳисоботида. Шундай қилиб, йил бошидан буён аҳоли сони 268,1 минг кишига ёки 0,8 фоизга ўсди.
Шаҳар аҳолиси сони 16,9 миллион (умумий аҳолининг 50,5 фоизи), қишлоқ аҳолиси эса 16,58 миллион (49,5 фоиз) кишини ташкил этди.
Биринчи ярим йилликда энг кўп аҳоли Самарқанд (11,4 фоиз), Фарғона (11,1 фоиз), Қашқадарё (9,7 фоиз) ва Андижон (9,2 фоиз) вилоятларида кузатилди.
Республика доимий аҳоли сонининг 30,5 фоизи меҳнатга лаёқатли ёшдан кичиклар, 59,3 фоизи меҳнатга лаёқатли ёшдагилар ва 10,2 фоизи меҳнатга лаёқатли ёшдан катталар ҳиссасига тўғри келмоқда.
Биринчи ярим йилликда 347,4 мингта бола туғилгани қайд этилган бўлиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан мос равишда 1000 аҳолига нисбатан туғилиш коэффициенти 21 промиллени ташкил этди.
Йил давомида 75,8 мингта ўлим қайд этилган. 1000 аҳолига нисбатан ўлим коэффициенти 4,6 промиллени ташкил этди (2018 йилнинг мос даврида ҳам 4,7 промилле бўлган).
Қайд этилган вафот этганларнинг 62,1 фоизи — қон айланиш тизими касалликларидан, 9,5 фоизи — ўсимталардан, 5,3 фоизи — овқат ҳазм қилиш аъзолари касалликларидан, 4,5 фоизи — нафас олиш аъзолари касалликларидан, 5,4 фоизи — бахтсиз ҳодиса, заҳарланиш ва жароҳатланишлардан, 1,4 фоизи — юқумли ва паразитар касалликлардан ҳамда 11,8 фоизи — бошқа касалликлардан вафот этган.
Рўйхатга олинган 1 ёшгача вафот этган болалар сони 3400 нафарни ташкил этиб, уларнинг 55,3 фоизи — перинатал даврда юзага келадиган ҳолатлардан, 20,4 фоизи — нафас олиш аъзолари касалликларидан, 13,3 фоизи — туғма аномалиялардан, 2,4 фоизи — юқумли ва паразитар касалликлардан, 2,1 фоизи — бахтсиз ҳодиса, заҳарланиш ва жароҳатланишлардан, 0,8 фоизи — овқат ҳазм қилиш аъзолари касалликларидан ва 5,6 фоизи — бошқа касалликлардан вафот этган.
Аҳолининг табиий ўсиши 271,6 минг кишини ташкил этиб, 2018 йилнинг мос даврига нисбатан 22,9 минг кишига ўсган.
Ярим йил давомида ФҲДЁ органлари томонидан 104,2 минг никоҳ қайд этилди, мос равишда 1000 аҳолига нисбатан никоҳ тузиш коэффициенти 6,3 промиллени ташкил этди. Тузилган никоҳлар сони 2018 йилнинг мос даврига нисбатан юқори ўсиш суръатлари Тошкент шаҳри (6,5 фоиз), Наманган вилояти (5,8 фоиз), Бухоро (5 фоиз), Сирдарё (4 фоиз) ва Тошкент вилоятига (3,4 фоиз) тўғри келмоқда.
16 мингта никоҳдан ажралишлар қайд этилган бўлиб, мос равишда 1000 аҳолига нисбатан никоҳдан ажралиш коэффициенти 1 промиллени ташкил этди. Ажримлар сонида юқори ўсиш суръатлари Тошкент (10 фоиз) ва Наманган вилоятида (8,3 фоиз) кузатилди.
Ўзбекистонга кўчиб келганлар сони 78,9 минг кишини (77,5 минг киши республика ҳудудларидан, 1400 киши хорижий мамлакатлардан), кўчиб кетганлар сони эса 82,4 минг кишини (77,5 минг киши республика ҳудудларига, 4900 киши хорижий мамлакатларга) ташкил этди. Миграция салдоси минус 3500 киши бўлиб, 2018 йилнинг мос даврида минус 6200 киши бўлган.
Миграция салдосининг юқори даражаси Қашқадарё вилоятида (минус 3300 киши), Самарқанд вилоятида (минус 2500 киши) ва Қорақалпоғистонда (минус 1700 киши)да қайд этилди.
Тошкентнинг доимий аҳолиси сони биринчи ярим йилликда 28,5 минг киши ёки 1,1 фоизга ошиб, 2,54 млн кишини ташкил этди. 23,3 мингта янги туғилган чақалоқ рўйхатга олинди. Вафот этганлар сони 7700 кишини, уларнинг 267 нафари 1 ёшгача болалар, ташкил этди.

Численность населения Узбекистана на 1 июля составила 33,52 миллиона человек, говорится в отчете о демографической ситуации Государственного комитета по статистике. Таким образом, с начала года количество населения увеличилось на 268,1 тысячу человек, или 0,8%.
Численность городского населения составила 16,9 миллиона человек (50,5% от общего числа), сельского населения — 16,58 миллиона (49,5%).
Наибольшая численность населения наблюдалась в первом полугодии в Самаркандской — 11,4%, Ферганской — 11,1%, Кашкадарьинской — 9,7% и Андижанской — 9,2% — областях.
Лица моложе трудоспособного возраста составляют 30,5% от населения, люди трудоспособного возраста — 59,3%, старше трудоспособного возраста — 10,2%.
За полугодие зарегистрировано 347,4 тысячи родившихся детей, таким образом, коэффициент рождаемости на 1000 населения составил 21 промилле и по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 1 промилле.
Смертей за этот период было зарегистрировано 75,8 тысячи, коэффициент смертности составил 4,6 промилле, как и в аналогичном периоде 2018 года.
Из общего числа зарегистрированных умерших за полугодие 62,1% умерли от болезней системы кровообращения, 9,5% — от новообразований, 5,3% — от болезней органов пищеварения, 4,5% — от болезней органов дыхания, 5,4% — от несчастных случаев, отравлений и травм, 1,4% — от инфекционных и и паразитарных заболеваний и 11,8% — от других болезней.
Число зарегистрированных умерших детей в возрасте до 1 года составило 3400, из них 55,3% умерли от состояний, возникающих в перинатальном периоде, 20,4% — от болезней органов дыхания, 13,3% — от врожденных аномалий, 2,4% — от от инфекционных и паразитарных заболеваний, 2,1 — от несчастных случаев, отравлений и травм, 0,8% — от болезней органов пищеварения, 5,6% — от других болезней.
Естественный прирост населения составил 271,6 тысячи человек и по сравнению с аналогичным периодом 2018 года увеличился на 22,9 тысячи человек.
Браков за полгода зарегистрировано 104,2 тысячи, коэффициент брачности на 1000 человек составил 6,3 промилле. Рост зарегистрированных браков по сравнению с первым полугодием 2018 года наблюдался в Ташкенте (6,5%), Наманганской (5,8%), Бухарской (5%), Сырдарьинской (4%) и Ташкентской (3,4%) областях.
Разводов зарегистрировано 16 тысяч, коэффициент разводимости на 1000 человек составил 1 промилле. Рост разводов по сравнению с аналогичным периодом 2018 года наблюдался в Ташкенте (10%) и Наманганской области (8,3%).
Число прибывших в страну за полугодие составило 78,9 тысячи (внутренние — 77,5 тысячи человек, внешние — 1400 человек), а число выбывших — 82,4 тысячи человек (внутренние — 77,5 тысячи человек, внешние — 4900). Сальдо миграции достигло -3500 человек. В первом полугодии 2018 года эта цифра составляла -6200.
Высокий уровень сальдо миграции приходится на Кашкадарьинскую (-3300 человек), Самаркандскую (-2500 человек) и Каракалпакстан (-1700 человек).
Численность постоянного населения в Ташкенте в первом полугодии составила 2,54 млн человек, с начала года она увеличилась на 28,5 тысячи человек, или на 1,1%. Зарегистрировано 23,3 тысячи родившихся детей, коэффициент рождаемости на 1000 человек составил 18,6 и увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2018 года на 2 промилле. Число умерших составило 7700 человек, из них 267 дети, умершие в возрасте до 1 года. Коэффициент смертности на 1000 человек составил 6,2 промилле и по сравнению с первым полугодием 2018 года снизился на 0,3 промилле.
Естественный прирост населения столицы составил 15,6 тысячи человек и увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2018 года на 3200 человек. Зарегистрировано 8200 браков и 2200 разводов.