Президент Шавкат Мирзиёев 26 июль куни Самарқанд туманида вилоят фаоллари, секторлар раҳбарлари, нуронийлар, фермер ва тадбиркорлар билан учрашди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Давлат раҳбари мазкур вилоятга сафардан асосий мақсад туризмни ривожлантириш, тадбиркорлик ва қайта ишлашни кенгайтириш эканини таъкидлади. Хусусан, Самарқанд шаҳрини «туристик хаб"га айлантириш зарурлигини айтиб, бош вазир ўринбосари ва вилоят ҳокимига шу юзасидан кўрсатмалар берди.
Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича 23 июлда ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган тизим асосида ишлаб, муҳитни ўзгартириш, тадбиркорларга ҳамма шароитни яратиб бериш зарурлиги қайд этилди.
Президент ҳокимлар ва секторлар раҳбарлари билан суҳбатлашиб, ҳар бир туман иқтисодиётини алоҳида муҳокама қилди. Уларнинг таклифларини амалга ошириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 26 июля провел совещание в Самаркандском районе, сообщила пресс-служба главы государства.
Руководитель страны отметил, что главная цель нынешней поездки в область — развитие туризма, расширение предпринимательства и перерабатываемой промышленности. Он отметил, что необходимо превратить Самарканд в туристический хаб и дал соответствующие указания заместителю премьер-министра и хокиму области.
Президент подчеркнул, что следует изменить деловой климат в регионе и создать все условия для предпринимателей, работая по системе, которая была определена ранее на видеоселекторном совещании.