Тошкент ҳокимлиги таъсис этган «Технопарк» МЧЖ газ ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш лойиҳаси доирасида газ ҳисоблагичларини ишлаб чиқаради ва етказиб беради.
Мазкур қарор 16 июль куни бош вазир Абдулла Арипов раислигида ўтган лойиҳани амалга ошириш бўйича ишчи йиғилиш баённомасидан ўрин олди. Мазкур ҳужжатнинг ҳақиқийлиги «Газета.u""нинг ҳукуматдаги ахборот манбаси томонидан тасдиқланди.
2022 йилгача газ ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини барча тоифадаги истеъмолчилар учун тўлиқ жорий этиш президентнинг 9 июлдаги қарорида кўзда тутилган. Лойиҳани амалга ошириш «Ҳудудгазтаъминот» акционерлик жамиятига юклатилган.
Баённомада қайд этилишича, замонавий газ ҳисоблагичларини ишлаб чиқаришни «Ўзэлтехсаноат» бирлашмаси корхоналарининг ишлаб чиқариш қувватларида ташкил этишга қарор қилинган. «Технопарк» маҳсулотларни ишлаб чиқарувчи ва етказиб берувчи сифатида белгиланди.
Давлат хизматлари маркази очиқ маълумотларига кўра, «Технопарк» компанияси 10 июнда ташкил этилган. Фаолият тури — маиший электр ускуналарни ишлаб чиқариш. Устав фонди 400 млн сўм бўлган компаниянинг ягона таъсисчиси — Тошкент ҳокимлиги. Сарвар Аҳадов «Технопарк» раҳбари ҳисобланади. Корпоратив маълумотлар ягона порталига жойлаштирилган Techno Continental АЖ кузатув кенгашига ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги маълумотга кўра, Аҳадов ишлаб чиқариш майдонларида Artel кондиционерларини ишлаб чиқарувчи Dream Production ҚКга раҳбарлик қилган.
Май ойи охирида президент Шавкат Мирзиеёв имзолаган қарорда «Ўзэлтехсаноат» корхоналари 2022 йилгача имтиёзларга эга бўлди, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар эса электротехник ва маиший электр маҳсулотлари давлат харидларида 20 фоизгача нарх преференциясига эга бўлди. Ҳужжат қабул қилинганидан бир неча кун ўтиб «Ўзэлтехсаноат"га янги раҳбар тайинланди — Мирзиёд Юнусов. Тайинловга қадар у Artel Engineering and Management компаниясида сифат департаментига раҳбарлик қилган.
Баённомага кўра, биллинг тизимлари ва маълумотларни йиғиш, қайта ишлаш ва сақлаш тизимларини яратиш ахборот тизимлари ва технологик ечимлар ишлаб чиқарувчиси ҳисобланган Fido Biznes компаниясига топширилди.
Ўзбекистон газ ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий этишга 2015 йилда киришган эди. Ўшанда газ ҳисоби 2021 йилгача автоматлаштирилиши белгиланди. 2017 йил ноябрида Шавкат Мирзиёев электр энергияси ва газ ҳисоби ва назоратининг автоматлаштирилган тизимларини жорий этишни тезлаштириш тўғрисидаги қарорни имзолади. Ҳужжатда энергия ва газ ҳисоблагичларини Франциянинг Sagemcom, Германиянинг Elster GmbH ва Tosheleсtroapparat компанияларидан сотиб олиш кўзда тутилган эди. Sagemcom компаниясини Коммунал хизматлар ягона биллинг тизимининг энергия ва газ қисмини ишлаб чиқишга ҳам жалб қилиш режалаштирилган эди.

Производством и поставкой газовых счетчиков в рамках проекта по внедрению автоматизированной системы контроля и учета природного газа (АСКУГ) будет заниматься ООО «Технопарк», учрежденное хокимиятом Ташкента.
Решение зафиксировано в протоколе рабочего совещания по реализации проекта, которое прошло 16 июля под председательством премьер-министра Абдуллы Арипова. Подлинность документа «Газете.uz» подтвердил источник в правительстве.
Полное внедрение АСКУГ для всех категорий потребителей до 2022 года предусмотрено постановлением президента от 9 июля. За реализацию проекта ответственно создаваемое сейчас акционерное общество «Худудгазтаъминот».
Из протокола следует, что производство современных электронных приборов учетов газа было решено организовать на производственных мощностях предприятий объединения «Узэлтехсаноат». Предприятием, которое будет производить и поставлять продукцию, определен «Технопарк».
По открытым данным Центра государственных услуг, компания «Технопарк» была зарегистрирована 10 июня. Вид деятельности — производство электробытовых приборов. Единоличным учредителем компании с уставным фондом в 400 млн сумов значится хокимият Ташкента. Главой «Технопарка» является Сарвар Ахадов. Из информации АО Techno Continental об изменениях в наблюдательном совете, размещенной на сайте Единого портала корпоративной информации, следует, что Ахадов ранее возглавлял СП Dream Production, на производственных площадках которого выпускаются кондиционеры Artel.
В конце мая президент Шавкат Мирзиеёв подписал постановление, согласно которому предприятия «Узэлтехсаноат» получили льготы до 2022 года, а местные производители — ценовую преференцию до 20% при госзакупках электротехнической и электробытовой продукции. Спустя несколько дней после принятия документа в «Узэлтехсаноат» был назначен новый глава — Мирзиёд Юнусов. До этого он возглавлял департамент качества в Artel Engineering and Management.
Заказчиком проекта выступает «Узтрансгаз», который затем передаст эти функции компании «Худудгазтаъминот» после ее создания.
Создание биллинговой системы и системы сбора, обработки и хранения данных, согласно протоколу, поручено Fido Biznes, разработчику и поставщику информационных систем и технологических решений.
Источниками финансирования проекта определены:
- кредитные средства Национального банка внешнеэкономической деятельности Узбекистана, которые выделяются «Технопарку» на закупку оборудования и комплектующих для производства счетчиков, а также реконструкцию и капитальный ремонт производственных помещений;
- средства «Узтрансгаза» на закупку счетчиков и оплату услуг Fido Biznes.
В протоколе указано, что «Узтрансгаз» и «Технопарк» в течение месяца должны заключить контракт на закупку всего объема счетчиков.
Узбекистан приступил к внедрению АСКУГ в 2015 году. Тогда рассчитывалось, что учет газа автоматизируют до 2021 года. В ноябре 2017 года Шавкат Мирзиёев подписал постановление об ускорении внедрения автоматизированной системы контроля и учета электроэнергии и газа. Документом предполагалось закупить счетчики энергии и газа у французской Sagemcom, немецкой Elster GmbH и ИП Tosheleсtroapparat. Планировалось, что Sagemcom также привлекут к разработке Единой биллинговой системы коммунальных услуг в части энергии и газа.