Абдирасул Эштемирович Сафаров Қашқадарё вилояти Яккабоғ тумани ҳокими лавозимига тайинланди. 31 июль куни бўлиб ўтган Халқ депутатлари туман кенгашининг навбатдан ташқари сессиясига тасдиқланди, дея хабар берди вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати «Газета.uz"га.
Абдирасул Сафаров (1965 й. т.) Самарқанд давлат архитектура-қурилиш институтини тамомлаган. Тайинловга қадар ҳокимнинг саноатни ривожлантириш, капитал қурилиш, коммуникациялар ва коммунал хўжалик масалалари бўйича ўринбосари — котибият мудири лавозимида фаолият кўрсатган.
Туманнинг собиқ раҳбари ҳоким ўринбосари Мансур Туймаев бульдозер билан дўкон ва хизмат кўрсатиш шохобчалари бўлган бинони бузишга ҳаракат қилганида тадбиркор томонидан ёқиб юборилганидан сўнг ишдан бўшатилган эди. Мансур Туймаевга нисбатан жиноят иши қўзғатилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Хокимом Яккабагского района Кашкадарьинской области назначен Абдирасул Эштемирович Сафаров. Кандидатура была утверждена на внеочередном заседании районного совета народных депутатов 31 июля, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе областной администрации.
Абдирасул Сафаров (1965 г. р.) окончил Самаркандский государственный архитектурно-строительный институт. До назначения занимал должность заместителя хокима по вопросам развития промышленности, капитального строительства, коммуникаций и коммунального хозяйства — заведующего секретариатом.
Бывший руководитель района был уволен после поджога предпринимателем заместителя хокима Мансура Туймаева. Замхокима пытался бульдозером снести здание с магазином и служебными помещениями. В отношении Мансура Туймаева заведено уголовное дело. Ведутся следственные действия.