Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Бухородаги бюджет ташкилотлари ходимларининг мажбурий меҳнатга жалб қилингани тўғрисидаги хабарлар бўйича текширув ишларини бошлади, дея хабар қилди Меҳнат вазирлиги матбуот хизмати.
1 август куни Troll.uz блоги муаллифи Умид Гафуров маҳаллий ҳокимият бир ойдан буён бюджет ташкилотлари ходимлари ва ҳарбий хизматчилар ҳудудида 18 минг қабр жойлашган «Хазрати Имом» қабристонида ободонлаштириш ишларига мажбурий жалб этганини хабар қилган эди. Daryo.uz хабарига кўра, кенг миқёсли ишларга 1000 нафардан ортиқ киши жалб қилинган.
Фото: Troll.uz / Facebook.
Бухоро вилояти ҳокимлиги матбуот хизмати «Газета.uz"га ҳоким Ўктам Барноев ҳудудни кўздан кечираётганда «Хазрати Имом» қабристонининг аянчли аҳволда эканига эътибор қаратган. Маъмурият раҳбари қарори билан учта қурилиш компаниясига реконструкция бўйича ишларни ўтказиш учун маҳаллий бюджетдан 500 млн сўм ажратилган.
Ўтган йили Ислом ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар маданият вазирларининг тўққизинчи анжуманида Бухоро Қоҳира (Миср) ва Бамако (Мали) билан бир қаторда 2020 йилда ислом маданияти пойтахти деб эълон қилинган эди. Шаҳар ҳар икки йилда бир марта бўладиган ислом давлатлари маданият вазирлари анжуманига мезбонлик қилиши лозим.
Вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати реконструкция бўйича ишларида қанча одам иш олиб бораётгани ҳақидаги саволга жавоб бера олмади. «150 киши ишлаётган Ободонлаштириш бошқармаси ходимлари жалб қилинган. Меҳнат вазирлигининг ёлланма ишчиларни жалб қилиши мумкин бўлган Бандлик жамғармаси бор. Фотосуратдаги аёллар, эҳтимол, ушбу фонддан. Масала ўрганилмоқда», — деди матбуот котиби Олим Жўраев.
Матбуот хизмати раҳбари Ободонлаштириш бошқармаси ходимлари махсус либосларда ишлаши кераклигини, бироқ либослар ҳаммада ҳам мавжуд эмаслигини тан олди. У бюджет ташкилотлари ходимларининг қабристонни ободонлаштиришга жалб этилганини рад этди, бироқ маҳалла қўмиталари фуқаролардан ҳудудни реконструкция қилишда қатнашишни сўраганини тан олди.
«Қабристонда одамларнинг ота-оналари, боболари, момолари, қариндошлари бор, шунинг учун илтимос қилинди, ўз улушини қўшиш сўралди. Бундан ташқари, бу жой муқаддас ҳисобланади», — деди ҳокимлик вакили.

Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана начало проверку сообщения о принуждении к труду сотрудников бюджетных организаций в Бухаре, сообщила пресс-служба Минтруда.
1 августа автор блога Troll.uz Умид Гафуров сообщил, что местные власти уже больше месяца привлекают бюджетников и военнослужащих к работам по благоустройству на кладбище «Хазрати Имам», на территории которого находится 18 тысяч могил. По информации Daryo.uz, к масштабным работам привлечено свыше 1000 человек.
Фото: Troll.uz / Facebook.
В пресс-службе хокимията Бухарской области «Газете.uz» сообщили, что хоким Уктам Барноев во время обхода территорий заметил плачевное состояние кладбища «Хазрати Имам». Решением главы администрации для проведения работ по реконструкции трем строительным компаниям из местного бюджета выделено 500 млн сумов.
На девятой конференции министров культуры государств-членов Организации исламского сотрудничества в прошлом году Бухара, наряду с Каиром (Египет) и Бамако (Мали), была признана столицей исламской культуры в 2020 году. Город должен принять конференцию министров культуры исламских стран, которая проходит каждые два года.
Уточнить число задействованных в работах по реконструкции людей в пресс-службе областного хокимията не смогли. «Привлечены сотрудники Управления благоустройства, где работают 150 человек. Есть Фонд занятости Минтруда, где можно привлечь наемных работников. Женщины на фотографии, возможно, из этого фонда. Вопрос изучается», — сказал пресс-секретарь Олим Джураев.
Глава пресс-службы признал, что сотрудники управления благоустройства должны работать в форме, но не у всех она есть. Он опроверг привлечение бюджетников к благоустройству кладбища, но признал, что махаллинские комитеты просили граждан принять участие в реконструкции территории.
«У людей на кладбище захоронены родители, бабушки, дедушки, родственники, поэтому была просьба, предложение внести свой вклад. Кроме того, это место считается священным», — отметили в хокимияте.