Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Фарғона вилояти ҳокими Шуҳрат Ғаниевнинг кўчмас мулкларни оммавий бузишда йўл қўйган хатолари учун танқид қилди. Аввалроқ Хоразм вилояти ҳокими Фарҳод Эрмановнинг худди шу сабаб билан танқид қилингани ҳақида хабар берган эдик.
Давлат раҳбари ҳокимларни 2 август куни кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда бутун республикада кўчмас мулкларнинг бузилишига бағишланган видеоселектор йиғилишида танқид қилди.
«Газета.uz» бутун дунёга ўз кулолчилик мактаби билан машҳур Риштон шаҳрида кенг миқёсли реконструкция ишлари доирасида уйларнинг оммавий бузилиб, дарахтларга қирон келтирилаётгани ҳақида ёзган эди (рус тилида). Ушбу ишларга турли ташкилотлар ходимларининг жалб қилингани эса Меҳнат вазирлиги томонидан ноқонуний деб топилди.
««Мана, интернет фойдаланувчиларининг Риштон туманидаги кўчмас мулк бузилишларига нисбатан изоҳлари. Мен сизларга тайёр пул бераяпман, пулни «Обод қишлоқ» қилинглар, деб бераяпман. Мана, сенинг менга «дўстлигинг», Ғаниев деган валломат! Мана, одамлар изоҳларда йиғлаяпти, сенинг расминг йўқ, президентнинг расми бор. Сен ноинсоф бориб, Эрмановга ўхшаб аҳмоқларча «буза, буз» дейсан. Бузишдан аввал сен ўз бошингни буз», — дея тавсия қилди президент.
Унинг сўзларига кўра, кўпчилик аҳоли ҳокимларнинг хатти-ҳаракатларини президент сиёсати сифатида қабул қилмоқда. Шавкат Мирзиёев Зафар Рўзиев ва Шуҳрат Ғаниевнинг савиясига шубҳа билдирди.
«Болалар меҳнати бор эди, энди у йўқ бўлди, энди бутун интернет президент топшириқ берган, бузиш, одамларни норизо қилиш билан тўлиб тошди. Эй ноинсоф, Риштон бўйича ҳам сенга пул бериб айтдимки, Риштонни янгилаш керак, бироқ одамларни рози қилиб қилиш керак, деб. Жаноб Ғаниев, тажрибали ҳоким! Майли, Эрманов кеча келган ҳоким, Рўзиев иккаланг хиёнатчисан! Сизлар билан катта-катта ишларни амалга ошира оламизми? Ҳеч қачон ошира олмаймиз! Чунки сизларга бир топшириқ беришга одам қўрқади! Нега десангиз, савиянг йўқ, билиминг йўқ, китоб ҳам ўқимайсан, президентнинг қарорини ҳам», — деди давлат раҳбари.
Президент ўз топшириғи билан бош вазир Абдулла Арипов бир ҳафта ичида тўртта сектор фаолиятига оид янги президент қарорини тайёрлашини маълум қилди. Жойлардаги ишларни ташкил этишнинг мазкур тизими 2017 йил августидан буён амалга жорий этилмоқда.
«Тўртта сектор ишламаяпти. Иккинчидан, масъулият ва жавобгарликни ҳис қилиш йўқ. Учинчидан, мен [президентлигимнинг] биринчи кунидан такрорлаб келмоқдаман: одамларни бугун рози қилайлик, деб. Сизлар рози қилиш уёқда турсин, қилган ишинг одамларда норозилик уйғотиш бўлмоқда», — деди у.
31 июль куни Риштон тумани ҳокими Таваккалжон Раҳимов лавозимини тарк этди. Фарғона вилояти ҳокимлиги буни амалдорнинг саломатлиги билан боғлиқ эканини маълум қилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев раскритиковал действия хокима Ферганской области Шухрата Ганиева за массовые сносы недвижимости. Ранее мы писали, что глава государства по этой же причине подверг критике хокима Хорезмской области Фархода Эрманова и хокима Кашкадарьинской области Зафара Рузиева.
Руководитель страны обрушился на хокимов с критикой на видеоселекторном совещании 2 августа, посвященном развитию малого бизнеса и предпринимательства, а также сносам недвижимости по всей республике.
«Газета.uz» рассказывала, как в городе Риштане, известном на весь мир своей керамикой, в рамках масштабной реконструкции сносятся дома и уничтожаются деревья. К работам также массово привлекались сотрудники разных организаций, что Минтруда называло незаконным.
«Вот сегодняшние комментарии интернет-пользователей относительно сноса недвижимости в Риштане. Бессовестный хоким Ферганской области. Дали столько денег, я даю вам готовые деньги. Для чего? Для программы „Обод кишлок“. Вот твоя „дружба“, господин Ганиев… Бессовестные люди, окружающие тебя… Твоей фотографии нет, стоит фотография президента, люди плачут… Посмотри интернет. У Ганиева нет слов, ты, бессовестный, дурак, как Эрманов, говоришь: „Ломай, ломай!“ Перед сносом сломай себе голову! Сломай себе голову. Я для этого воспитывал вас? Вот ваша дружба…» — посетовал президент.
По его словам, многие жители воспринимают действия хокимов как поручение и политику президента. Шавкат Мирзиёев поставил под сомнение компетентность хокимов Зафара Рузиева и Шухрата Ганиева.
«Был детский труд, сейчас нет, ничего не осталось. Во всем Узбекистане. В интернете пишут: „Президент дал поручение сносить, вызвать недовольство людей“. Я тебе сколько раз говорил, бессовестный, столько денег дал для Риштана. Я сказал обновить Риштан, но удовлетворив людей, господин Ганиев. Опытный хоким. Вместе с Рузиевым вы предатели. Эрманов вчера пришел [на пост хокима области]. А вы двое? Вместе с вами можно выполнять большие дела? Никогда. Потому что человек боится давать вам поручения. Потому что нет потенциала, знаний, не читаете книг, постановлений президента», — заявил глава государства.
Президент отметил, что по его поручению премьер-министр Абдулла Арипов в течение недели подготовит новое постановление президента касательно работы четырех секторов (руководителей регионов). Текущая система организационных работ на местах действует с августа 2017 года.
«Четыре сектора не работают. Во-вторых, нет ответственности. В-третьих, я с первых дней говорю, что потребности людей нужно удовлетворять сегодня. А все ваши дела [приводят] к недовольству», — отметил он.
31 июля хоким Риштанского района Таваккалжон Рахимов покинул пост. Хокимият Ферганской области сообщил, что это связано со здоровьем чиновника.