Яқин кунларда Ўзбекистон ҳудуди бўйлаб жуда юқори ҳаво ҳарорати сақланиб қолади. Кундузги соатларда ҳарорат +40…+43 даража, жанубий ҳудудларда эса +44…+45 даражагача кўтарилади, дея хабар қилди Ўзгидромет «Газета.uz"га.
Ҳафта охирига бориб жазирама иссиқ бир оз тушади, ҳаво ҳарорати +33…+38 даражагача пасаяди.
«Жорий йилда энг иссиқ ҳарорат қайд этилди, кўплаб ҳудудлар, жумладан Тошкентда Ўзбекистондаги метеоролик кузатувлар тарихидаги энг иссиқ июль бўлди. 11 июлдан бошлаб ҳаво ҳарорати ўртача меъёрдан 5−7 даража, айрим жойларда эса янада баландроқ бўлди, — дея қайд этди Ўзгидромет. — Жазирама иссиқнинг тушиши қисқа муддат давом этиб, катта фарқ сезилмади».
Кўплаб вилоятларда 10−17 кун давомида ҳавонинг энг юқори даражаси +40 даражани ташкил этган бўлса, жануб ва чўл ҳудудларида 20−25 кун давомида ҳарорат кўп йиллик ўртача даражадан юқори бўлди.

В ближайшие дни по территории Узбекистана сохранится очень жаркая погода с температурой воздуха в дневные часы до +40…+43 градусов, а по югу местами до +44…+45 градусов, сообщили «Газете.uz» в Узгидромете.
Небольшой спад жары ожидается к концу недели, температура воздуха понизится до +33…+38 градусов.
«В этом году мы пережили один из самых жарких, а во многих регионах, в том числе и в Ташкенте, самый жаркий июль за всю историю метеорологических наблюдений в Узбекистане. Начиная с 11 июля, температура воздуха превышала норму на 5−7 градусов, а местами и еще больше, — отметили в Узгидромете. — Периоды спада жары были очень непродолжительными и слабо ощутимыми».
Отличительной чертой нынешнего июля стала продолжительность жаркого периода, подчеркивает Узгидромет. По большинству областей период с максимальной температурой воздуха +40 градусов и выше составил 10−17 дней, а по югу и пустынной зоне — 20−25 дней, что значительно превышает среднемноголетние значения.