13 августдан Ўзбекистоннинг шимолий қисмларига, сўнгра бутун мамлакат ҳудудига Волгабўйи минтақасидан салқин ҳаво оқимлари кириб келади, дея хабар қилди Ўзгидромет «Газета.uz"га.
Антициклон таъсирида Ўзбекистон бўйлаб ёғингарчиликларсиз об-ҳаво ҳукмрон бўлади. Фақатгина республиканинг тоғли ҳудудларига қисқа муддатли ёмғир ёғиши ва момақалдироқ бўлиши мумкин.
Ҳаво ҳарорати кечаси +15…+18, кундузи эса +25…+28 даражагача тушади. Ушбу ҳарорат кўп йиллик ўртача кўрсаткичлардан 5−8 даража пастроқдир, дея қайд этди синоптиклар.
13−15 август кунлари айрим жойларда шамол тезлиги 15−20 м/с гача кучаяди. Бундай салқин об-ҳаво 16 августга қадар сақланиб қолади.
Антициклон чекинганидан сўнг ҳаво ҳарорати ошишни бошлайди ва кечаси +18…+20, кундузи — +32…+35 даражага қадар кўтарилади.

Вторжение прохладной воздушной массы с районов Поволжья ожидается с 13 августа на северные районы Узбекистана, а в последующие дни — на всю территорию страны, сообщили «Газете.uz» в Узгидромете.
Под влиянием антициклона по Узбекистану сформируется погода преимущественно без осадков, лишь по горным районам республики возможно выпадение кратковременного дождя и гроза.
Температура воздуха понизится ночью до +15…+18 градусов Цельсия, днем — до +25…+28 градусов. Эти температурные значения, отмечают синоптики, на 5−8 градусов ниже среднемноголетних.
В эти же дни, 13−15 августа, местами возможно усиление ветра до 15−20 м/с. Такая прохладная погода сохранится до 16 августа.
В выходные после отступления антициклона температурный фон начнет повышаться ночью до +18…+20 градусов, днем — до +32…+35 градусов.