Агар туман ёки шаҳар мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишида ортда қолса, у ерда ер давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ажратилади. Вазирлар Маҳкамасининг 9 августдаги қарорида тегишли ўзгаришлар кўзда тутилган, дея хабар қилди Norma.uz.
Ҳужжатга мувофиқ, агарда туман ва шаҳар ижтимоий-иқтисодий ривожланишида ортда қолса, энг аввало, ер ижтимоий аҳамиятга эга ва инфратузилма объектлари қурилиши учун ажратилади.
Айнан қайси туман ва шаҳарларнинг ижтимоий ва иқтисодий ривожланишдан ортда қолаётганини Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги Вазирлар Маҳкамаси билан келишган ҳолда аниқлайди. Бизнес ва шаҳарсозлик учун электрон аукцион орқали ер ажратиш тартиби мазкур ҳолда қўлланилмайди.

Землю в отстающих районах и городах будут отводить под общественные и государственные нужды, соответствующие поправки предусмотрены постановлением Кабинета Министров от 9 августа, сообщила Norma.uz.
Согласно документу, если район и город отстают в социально-экономическом развитии, земля там отводится, в первую очередь, для строительства социально значимых и инфраструктурных объектов.
Какие это именно районы и города, определит Министерство экономики и промышленности по согласованию с Кабинетом Министров. Порядок отвода земли для бизнеса и градостроительства через электронный аукцион в данном случае не применяется.