2016 йилда қабул қилинган амалдаги Ўзбекистон Божхона кодексининг янги таҳрири лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинди.
Давлат божхона қўмитаси томонидан ишлаб чиқилган ҳужжат 9 бўлим, 35 та боб ва 296 моддадан (ҳозирда — 12 бўлим, 59 боб ва 412 модда) ташкил топган. Муҳокамалар 1 сентябрга қадар давом этади.
Янги кодексда «божхона божи», «божхона декларацияси», «тариф билан тартибга солиш чоралари», «транспорт ҳужжатлари» каби тушунчаларни жорий этиш таклиф қилинмоқда. Қонунийлик, божхона чегараси орқали товарлар олиб ўтилганда шахсларнинг тенг ҳуқуқлилиги ҳамда божхона операцияларининг шаффоф, аниқ-равшан ва изчил амалга оширилиши божхона қонунчилигининг принциплари этиб белгиланди.
Янги Божхона кодексини ишлаб чиқиш президент Шавкат Мирзиёевнинг божхона хизматини ислоҳ қилиш тўғрисидаги фармонида кўзда тутилган эди. Дастлаб янги таҳрирни ўтган йилнинг ноябригача ишлаб чиқиш режалаштирилган эди.

Для общественного обсуждения представлен проект новой редакции Таможенного кодекса Узбекистана, которая заменит действующую версию, принятую в 2016 году.
Документ, разработанный Государственным таможенным комитетом, состоит из 9 разделов, 35 глав и 296 статей (сейчас — 12 разделов, 59 глав и 412 статей). Обсуждение продлится до 1 сентября.
В новый кодекс предлагается ввести понятия «таможенная пошлина», «таможенная декларация», «меры тарифного регулирования», «транспортные документы» и другие. Принципами таможенного законодательства определены законность, равноправие лиц при перемещении товаров через таможенную границу, прозрачность, ясность и последовательность совершения таможенных операций.
Разработка нового Таможенного кодекса была предусмотрена указом президента Шавката Мирзиёева о реформировании таможенной службы. Первоначально планировалось разработать новую версию до ноября прошлого года.