8−20 август кунлари Ўзбекистондаги радиацион вазият ўзгармади, дея хабар қилди Фавқулодда вазиятлар вазирлиги матбуот хизмати.
Ушбу кунларда, Ўзгидромет маълумотларига кўра, мамлакат ҳудуди Туркманистон орқали кириб келган Каспий денгизининг жануби ва Эрон осмонидан шаклланган жануби-ғарбий ҳаво массалари таъсири остида бўлди.
Мамлакат бўйлаб экспозицион гамма-нурланиш дозаларининг ойлик ўртача қуввати соатига 0,16 микрозивертни ташкил этиб, 0,08 мкзв/с дан 0,24 мкзв/с гачани атрофида тебраниб турди. Экспозицион дозанинг энг хавфсиз чегараси 0,30 мквз/с ни ташкил этади.
Кўрсатиб ўтилган даврда республика бўйлаб гамма-нурланишнинг экспозицион дозаси ўртача 0,15 мкзв/с, Тошкентда энг юқори кўрсаткич 0,16 мкзв/с ни ташкил этди.
8 август куни Россиянинг Архангельск вилояти Северодвинский шаҳри яқинидаги ҳарбий полигонда реактив суюқ двигатель қурилмаси синови вақтида портлаш содир бўлди. Ҳодиса натижасида «Росатом"нинг беш нафар ходими вафот этди.

Изменений в радиационном фоне в Узбекистане с 8 по 20 августа не наблюдалось, сообщила пресс-служба Министерства по чрезвычайным ситуациям.
В эти дни, по данным Узгидромета, территория страны находилась под влиянием юго-западных потоков, с которыми через Туркменистан поступала воздушная масса, сформировавшаяся над южными районами Каспийского моря и Ирана.
Среднемесячный уровень мощности экспозиционной дозы гамма-излучения в среднем по стране составил 0,16 микрозиверт в час и колебался от 0,08 мкзв/ч до 0,24 мкзв/ч. Предельно допустимый уровень мощности экспозиционной дозы составляет 0,30 мкзв/ч.
В указанный период среднее значение уровня экспозиционной дозы гамма-излучения по республике составило 0,15 мкзв/ч, в Ташкенте максимальное значение составило 0,16 мкзв/ч.
8 августа на военном полигоне под Северодвинском в Архангельской области (Россия) произошел взрыв во время испытаний реактивной жидкостной двигательной установки. В ходе непредвиденной ситуации погибли пять сотрудников «Росатома».