Ўзбекистонда Олий Мажлис Сенати томонидан қонунларнинг маъқулланиши ва рад этилиши жараёнлари такомиллаштирилади. Бу ҳақда пайшанба куни Сенат раиси Танзила Норбоева журналислар билан учрашувда маълум қилди.
«Газета.uz» мухбири парламент юқори палатаси маъқуллагандан кейин қонунга ўзгартиш китирилганига оид иккита ҳолатни санаб ўтди. Улар — репродуктив саломатлик тўғрисидаги қонун (Сенат маъқуллаган ва президент имзолаган талқинлари) ҳамда юридик шахслар ҳайдовчилари малакасини ошириш тўғрисидаги қонун (Сенат — якуний талқин).
Сенат регламентининг 26-моддасига мувофиқ, Сенат томонидан маъқулланган қонун имзоланиши ва эълон қилиниши учун Ўзбекистон президентига юборилади. Сенатнинг қонунни рад этиш тўғрисидаги қарорида рад этиш важлари кўрсатилиши керак. Унда бир вақтнинг ўзида қонунга ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш зарурлиги тўғрисидаги, шунингдек келишув комиссияси тузиш ҳақидаги таклифлар баён этилиши мумкин. Сенатнинг қонунни маъқуллаш ёки рад этиш тўғрисидаги қарори мазкур қарор қабул қилинган кундан эътиборан ўн кун ичида Қонунчилик палатасига юборилади.
Танзила Норбоеванинг фикрича, Сенат тасдиқлаганидан сўнг матнга жиддий ўзгартишлар киритилиши — нотўғри.
«Биз жойимизда турмаслигимиз керак. Мутлақо нотўғри, жиддий ўзгартиш киритилса, бу такроран овозга қўйилиши керак. техник хатолар, нуқталар, вергул, бу — тушунрали. Бирок агар жиддий ўзгаришлар бўлса, албатта нотўғри», — деди у.
Сенат раҳбари ҳозирда қонунларни маъқуллаш ва рад этиш жараёнларини такомиллаштириш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
«Сенатнинг 20-ялпи мажлисига қадар биз навбатдаги сенаторлик ва депутатлари чақириқлари хатоларсиз ўтиши уучн таклифларни тайёрлаймиз. [Қонун лойиҳаси] ё рад этилади ёки қабул қилинади. Агарда ўзгартиш киритиш керак бўлса, бу қонуний йўл билан Сенатга тақдим этилиши лозим. Биз ҳозирда бунинг устида ишламоқдамиз», — деди Танзила Норбоева.

В Узбекистане усовершенствуют процедуру одобрения и отклонения законов Сенатом Олий Мажлиса. Об этом на встрече с журналистами в четверг сообщила председатель Сената Танзила Нарбаева.
Корреспондент «Газеты.uz» указал на два случая, когда в одобренный верхней палатой парламента закон вносились изменения. Это — закон о репродуктивном здоровье (версия, одобренная Сенатом, и версия, подписанная президентом) и закон о повышении квалификации водителей юридических лиц (Сенат — окончательная версия).
Согласно статье 26 регламента Сената, закон после одобрения направляется президенту для подписания и обнародования. Предложения о необходимости внесения в закон изменений и дополнений, а также о создании согласительной комиссии могут содержаться только в постановлении Сената об отклонении закона. Отклоненный закон должен направляться в Законодательную палату для повторного рассмотрения.
Танзила Нарбаева считает, что внесение серьезных изменений в текст после одобрения Сенатом — это неправильно.
«Мы не должны стоять на месте. Совершенно правильно, это должно быть повторное голосование, если были серьезные изменения. Технические ошибки, точки, запятые — это понятно, но если были серьезные изменения, это, конечно, неправильно», — сказала она.
Глава Сената добавила, что сейчас ведется работа по совершенствованию процедуры одобрения и отклонения законов.
«К 20-му пленарному заседанию Сената мы готовим предложения, чтобы следующий сенаторский или депутатский созыв [проходил] без ошибок. Либо отклоняли [проект закона], либо принимали. Если нужно вносить изменения, то это должно быть законодательно закреплено за Сенатом. Мы сейчас над этим работаем», — заявила Танзила Нарбаева.