Президент, унинг оила аъзолари ҳамда Ўзбекистонга ташриф буюрган хорижий давлатлар раҳбарларини қўриқлаш Президент хавфсизлик хизматига юклатилади. Олий Мажлис Сенати қатор қонун ҳужжатларига тузатишлар киритишни кўзда тутган қонунни маъқуллади, дея хабар берди «Газета.uz» мухбири.
«Терроризмга қарши кураш тўғрисида"ги қонунга киритилган ўзгартишга мувофиқ, президентнинг 2018 йил 21 февралдаги қарори билан ташкил этилган Ўзбекистон Президенти давлат хавфсизлик хизмати терроризмга қарши кураш бўйича давлат органлари рўйхатига киритилди.
Авваллари Ўзбекистон президенти, шунингдек, хорижий давлатлар, ҳукуматлар ва халқаро ташкилотлар раҳбарларининг мамлакат ҳудудида бўлиб турган вақт давомидаги хавфсизлиги ва ҳимояси бўйича ваколатлар Давлат хавфсизлик хизматига тегишли эди. Эндиликда ДХХнинг бу ваколатлари бекор қилинади.
ПДХХ қўриқланувчи шахслар доимий ёки вақтинчалик бўлиб турадиган объектлар ҳамда улар ҳаракатланадиган йўналишлар хавфсизлигини ҳам таъминлайди.
«Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида"ги қонунга киритилган қўшимчага кўра, ПДХХ ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўйича ваколатларга эга бўлди Улар қўриқланувчи шахслар манфаатлари, хавфсизлиги ва даҳлсизлигига алоқадор ҳуқуқбузарликларга мойил шахслар ҳисобини юритади.

Обновлено: Закон подписан президентом Узбекистана 5 сентября и вступил в силу с момента официального опубликования в этот же день.
Охранять президента, членов его семьи, а также глав иностранных государств во время их визитов в Узбекистан будет Государственная служба безопасности президента. Соответствующий закон, включающий поправки с новшеством к ряду законодательных актов, принял Сенат Олий Мажлиса, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Согласно изменениям, внесенным в закон «О борьбе с терроризмом», в перечень государственных органов по борьбе с терроризмом включается Государственная служба безопасности президента Узбекистана, которая была организована постановлением президента от 21 февраля 2018 года.
Раньше часть полномочий по безопасности и охране президента Узбекистана, а также глав иностранных государств, правительств и руководителей международных организаций в период их пребывания на территории страны принадлежали Службе государственной безопасности. Теперь эти функции из полномочий СГБ исключаются.
ГСБП также будет обеспечивать безопасность объектов постоянного и временного пребывания, а также маршрутов передвижения охраняемых лиц.
Дополнением в закон «О профилактике правонарушений» ГСБП наделяется полномочиями по профилактике правонарушений. Они будут вести учет лиц, склонных к правонарушениям, затрагивающим интересы, безопасность и неприкосновенность охраняемых лиц.