Молия вазирлиги Давлат солиқ қўмитаси Халқаро валюта жамғармаси, Жаҳон банки, халқаро ва миллий экспертлар билан биргаликда янги таҳрирдаги Солиқ кодексини ишлаб чиқди.
Молия вазирлигининг «Газета.uz»га хабар қилишича, Янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳаси тўғридан-тўғри амал қилувчи ҳужжат бўлади. Бу мақсадни кўзлаган ҳолда, унга солиқ солиш масалаларини тартибга солувчи қонуности ҳужжатлар қоидалари, шу жумладан солиқ ставкалари киритилди. Лойиҳа солиқларни ундириш принциплари, ёндашувлари бўйича бошқа мамлакатларнинг амалиётда синалган тажрибасини қўлланилишига асосланган.
Солиқ кодексининг амалдаги тузилиши сақланиб қолган, у умумий қисм (солиқ маъмурчилиги масалалари) ва махсус қисмга (солиқларни ҳисоблаб чиқариш ва тўлашнинг асосий қоидалари) бўлиниши назарда тутилган.
Янги таҳрирдаги Солиқ кодекси лойиҳасида таклиф этилаётган асосий концептуал ўзгартиришлар:
I. Махсус солиқ режимларининг бекор қилиниши:
- бозорлар учун, уларни умумбелгиланган солиқларни тўлашга ўтказган ҳолда;
- концерт-томоша фаолиятини амалга оширувчи шахслар учун, уларга жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини жорий этган ҳолда. Бунда мазкур фаолиятни амалга ошириш ҳуқуқи учун ундириладиган давлат божи миқдорини пасайтириш назарда тутилмоқда;
- факат адвокатлик ҳайъатлари учун нотижорат ташкилоти мақомини сақлаб қолган ҳолда, адвокатлик бюро ва фирмалари умумбелгиланган солиқларни тўлашга ўтказилади;
- қишлоқ хўжалиги товарларини ишлаб чиқарувчиларни умумбелгиланган солиқларни ёки айланмадан солиқ тўлашга ўтказган ҳолда. Бунда солиқ тўловчиларнинг мазкур тоифаси учун фойда солиғи бўйича «ноль» ставкада ва мол-мулк солиғидан озод этиш белгиланмоқда;
- якка тартибдаги тадбиркорлар учун қатъий белгиланган суммада жисмоний шахслар даромадидан солиқ тўлаш тартиби сақланиб қолади. Бунда уларга декларация асосида солиқ тўлашни танлаш ҳуқуқи берилади, бу солиқ юкини янада адолатли тақсимлаш ва мазкур солиқ тури бўйича берилган имтиёзларни қўллаш имконини беради.
Солиқ кодексидан давлат божи, айрим турдаги товарларни (алкоголли маҳсулотлар) сотиш ҳуқуқи учун йиғими сингари бўлимлар чиқариб ташланмоқда. Уларни алоҳида «Давлат божи тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунида (янги таҳрирдаги) назарда тутиш таклиф этилмоқда.
II. Умумий қисмга киритилаётган қўшимчаларда қуйидагилар назарда тутилган:
солиқ тўловчилар ва солиқ органларининг ҳуқуқ ва мажбуриятларини аниқлаштириш;
солиқ органларига таҳлика-таҳлил натижаларига кўра (инспектор аралашувисиз) ваколатли орган билан келишмаган ҳолда, камерал, сайёр текширувлар ва солиқ аудитини тайинлаш ҳуқуқини берадиган солиқ назоратини ўтказишнинг янги тартибини жорий этиш;
солиқ аудитини ўтказиш, солиқ низоларини судгача тартибда ҳал этиш, шунингдек солиққа оид ҳуқуқбузарликнинг турига қараб жавобгарлик чораларини белгилаш тартибини деталлаштириш;
ортиқча тўланган солиқ ўз вақтида қайтарилмаганлиги учун пеня тўлаган ҳолда, солиқ суммасини ўз вақтида қайтариш бўйича солиқ органларининг жавобгарлигини кучайтириш;
солиқлар тўланишини таъминлаш бўйича янги дастакларни, шунингдек коллегиал органлар (комиссиялар) иштирокисиз пуллик асосда солиқлар тўланишини кечиктириш ёки бўлиб-бўлиб тўлаш имконини бериш тартибини жорий этиш;
солиқ солишдан бўйин товлашга қарши тадбирлар белгилаш бўйича нормаларни, шу жумладан «битимларни қайта малакалаш» қоидаларини, «сохта битимлар» бекор қилинишини, фирибгарликдан иборат битимлар бўйича чегирмалар тақдим этилмаслигини белгилаш.
III. Махсус қисмга киритилаётган қўшимчаларда солиқларни ҳисоблаб чиқариш механизмини ва тўлаш тартибини такомиллаштириш, шунингдек барча солиқ солиш элементларини аниқлаштириш ва тартибга солиш назарда тутилган.
Янги таҳрирдаги Солиқ кодексида солиқларнинг 9 та тури назарда тутилган, катта бўлмаган компаниялар (1 млрд сўмгача айланмага эга бўлган) учун айланмадан солиқ кўринишидаги махсус солиқ режими сақланиб қолади.
Солиқларни ҳисоблаб чиқариш ва тўлаш бўйича асосий ўзгартиришлар:
Қўшилган қиймат солиғи бўйича:
- батафсил камерал текширув ўтказилганидан кейин солиқ тўловчиларга ҚҚС бўйича «салбий» сальдони қайтариш ҳуқуқи тақдим этилади. Йирик солиқ тўловчилар учун уни соддалаштирилган тартибда қайтариш ҳам назарда тутилмоқда. Айни пайтда ҚҚС бўйича «салбий» сальдо фақат экспортёрларга қайтарилмоқда;
- асосий восита объектлари, шу жумладан кўчмас мулк объектлари харид қилинганда (барпо этилганда) ҚҚСни бир йўла ҳисобга олиниши жорий этилади. Айни пайтда ҳисобга олиш тенг улушларда кетма-кет келувчи 12 ой давомида, кўчмас мулк объектлари бўйича эса 36 ой давомида амалга оширилмоқда;
- ҚҚСдан озод бўлиш ҳуқуқига эга элчихоналар ва халқаро ташкилотларга хўжалик юритувчи субъектлар томонидан ҚҚСсиз реализация қилишнинг амалдаги тартиби ўрнига ҚҚСни соддалаштирилган схема бўйича қайтариш таклиф этилмоқда;
- норезидентлар томонидан кўрсатиладиган электрон хизматларга солиқ солиш жорий этилмоқда;
- давлат мулкини ижарага бериш бўйича хизматлар учун ҚҚС жорий этилмоқда, бу хусусий сектор билан рақобатлашиш имконини беради;
- солиқ тўловчилар томонидан содир этиладиган фирибгарлик ҳаракатларини, шу жумладан раҳбарлар (муассислар) ёки уларнинг оила аъзолари эҳтиёжлари учун товар-моддий бойликларни текинга бериш, сотиб олиш ва бошқа ҳолатларда, бартараф этишга йўналтирилган чора-тадбирлар назарда тутилган;
- ҳисоб-китобларни тақдим этиш ва тўлаш муддатлари қайта кўриб чиқилмоқда. Чунончи, катта бўлмаган хўжалик юритувчи субъектлар (чораклик айланмаси 1 млрд сўмдан кам бўлган) ҳисоб-китобни ҳар ойда тақдим этишлари ўрнига ҳар чоракда тақдим этиши белгиланди;
Фойда солиғи бўйича:
- илгари солиқ солинган шундай даромад суммалари бўйича ҳисобга олиш механизмини жорий этиш орқали дивидендларга поғонали солиқ солишдан воз кечиш таклиф этилмоқда;
- фоизларга тўлов манбаида эмас, балки уларни олувчиларни солиққа тортиш тартиби жорий этилмоқда;
- якка тартибдаги тадбиркорларга солиқ солинадиган базани соддалаштирилган тартибда тушумнинг 25 фоизи миқдорида белгилаш ҳуқуқи берилмоқда;
- солиқ солинадиган фойдани технологик асбоб-ускуналар ёки кўчмас мулк объектларини харид қилишга йўналтириладиган маблағлар суммасига камайтириш қисмида имтиёзни бекор қилган ҳолда уларни харид қилишда бир йўла амортизация чегирмалари тартиби жорий этилмоқда;
- аванс тўловлари бўйича маълумотномалар бекор қилинади. Улар ўтган чорак якунларига кўра фақат йирик солиқ тўловчилар учун ҳисобланади;
Мол-мулк солиғи ва ер солиғи бўйича:
- объектларни ҳисобга олиш сифатини ошириш мақсадида тақдим этилган имтиёзларни бекор қилган ҳолда, алоҳида объектлар (ер участкалари) бўйича пасайтирилган солиқ ставкаларини жорий этиш таклиф этилмоқда;
- белгиланган муддатда фойдаланишга жорий этилмаган асбоб-ускуналарга мол-мулк солиғининг солиқ солиш объектидан чиқариб ташланмоқда;
- ягона ер солиғи тўловчиси бўлмаган, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкаларига эга бўлган юридик шахслар ер солиғини қишлоқ хўжалиги ерларининг норматив қийматидан келиб чиққан ҳолда ҳисоблаб чиқариш тартиби жорий этилмоқда;
Сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ бўйича:
сувдан қуйидаги мақсадларда фойдаланганда оширилган (беш баравар миқдорда) солиқ ставкалари қўлланилади:
- а) сувдан фойдаланишнинг белгиланган лимитларидан ортиқ ҳажмда фойдаланилганда — ошган қисмига;
- б) рухсат берувчи ҳужжатларсиз;
- в) автотранспорт воситаларини ювувчи корхоналар томонидан ер усти манбаларидан фойдаланганда.
Бошқа турдаги солиқлар бўйича тўловчилар тоифасига, солиқ солиш объектига ва солиқ солинадиган базани белгилаш тартибига аниқлаштиришлар киритилди.

Министерство финансов совместно с Государственным налоговым комитетом при содействии Международного валютного фонда, Всемирного банка, международных и национальных экспертов подготовило проект Налогового кодекса в новой редакции.
Как сообщили «Газете.uz» в Министерстве финансов, Налоговый кодекс в новой редакции становится документом прямого действия. Для этого в него включены положения подзаконных актов, регламентирующих вопросы налогообложения, включая ставки налогов. Документ основан на проверенных практикой принципах, подходах взимания налогов и использовании опыта других стран.
Сохранена действующая структура Налогового кодекса, предусматривающая разделение на общую часть (вопросы налогового администрирования) и особенную часть (основные правила исчисления и уплаты налогов).
Основные концептуальные изменения в проекте нового кодекса:
I. Отмена специальных налоговых режимов. В частности, для:
• рынков — с переводом их на уплату общеустановленных налогов;
• лиц, осуществляющих гастрольно-концертную деятельность, — с введением для них уплаты налога на доходы физических лиц. При этом предусматривается снижение размера государственной пошлины, взимаемой за право осуществления данной деятельности;
• адвокатских бюро и фирм — с переводом их на уплату общеустановленных налогов, сохранив статус некоммерческой организации только за коллегией адвокатов;
• сельскохозяйственных товаропроизводителей — с переводом их на уплату общеустановленных налогов или налога с оборота. При этом для данной категории налогоплательщиков устанавливаются «нулевая» ставки по налогу на прибыль и предусматривается освобождение от налога на имущество;
• для индивидуальных предпринимателей сохраняется порядок уплаты налога с дохода физических лиц в фиксированной сумме. При этом им предоставляется право выбора уплаты налога на основе декларации, что позволит более справедливо распределить налоговую нагрузку и применять льготы, предоставленные по данному виду налога.
Из Налогового кодекса исключаются такие разделы, как государственная пошлина, сборы за право продажи отдельных видов товаров (алкогольная продукция). Их предлагается предусмотреть в отдельном законе «О государственной пошлине» (новая редакция).
II. Дополнения в Общую часть предусматривают:
• детализацию прав и обязанностей налогоплательщиков и налоговых органов;
• новый порядок проведения налогового контроля, в рамках которого налоговым органам предоставляется право на основе риск-анализа (без вмешательства инспектора) назначать камеральные, выездные проверки и налоговый аудит без согласования с уполномоченным органом;
• детализацию порядка проведения налогового аудита, урегулирования налоговых споров в досудебном порядке, а также установление дифференцированных мер ответственности в зависимости от вида налогового правонарушения;
• усиление ответственности налоговых органов за осуществление своевременного возврата суммы излишне уплаченного налога, с выплатой пени за несвоевременный возврат налога;
• внедрение новых инструментов обеспечения уплаты налогов, а также порядок предоставления отсрочки или рассрочки уплаты налогов на платной основе без участия коллегиальных органов (комиссий);
• установление норм по противодействию уклонению от налогообложения, включая правила по «переквалификации сделок», отмену «лжесделок», непредставление вычетов по мошенническим сделкам;
III. Дополнения в Особенную часть предусматривают совершенствование механизма исчисления и порядка уплаты налогов, а также конкретизацию и упорядочение всех элементов налогообложения.
В новой редакции Налогового кодекса предусматривается 9 видов налогов, а для небольших компаний (с оборотом до 1 млрд сумов) сохраняется специальный налоговый режим в виде налога с оборота.
Основные изменения по исчислению и уплате налогов
По налогу на добавленную стоимость:
• предоставляется право на возврат «отрицательного» сальдо по НДС всем налогоплательщикам после проведения камеральной проверки. Предусматривается и упрощенный порядок его возврата для крупнейших налогоплательщиков. В настоящее время «отрицательное» сальдо по НДС возвращается только экспортерам;
• вводится единовременный зачет НДС при приобретении (возведении) объектов основных средств, включая объекты недвижимости.Сейчас зачет осуществляется равными долями в течение последовательных 12 месяцев, а по объектам недвижимости — в течении 36 месяцев;
• предлагается осуществлять возврат НДС по упрощенной схеме посольствам и международным организациям, имеющим право на освобождение, взамен действующего порядка реализации им товаров (услуг)со стороны хозяйствующих субъектов без НДС;
• вводится налогообложение электронных услуг, оказываемых нерезидентами;
• вводится НДС на услуги по сдаче государственного имущества в аренду, что позволит создать конкуренцию с частным сектором;
• предусматриваются меры, направленные на предотвращение мошеннических действий со стороны налогоплательщиков, в том числе в случаях безвозмездной передачи, приобретения товарно-материальных ценностей для нужд руководителей (учредителей) или членов их семей и других;
• предусматриваются сроки представления расчетов и уплаты. Так, для небольших хозяйствующих субъектов (оборот менее 1 млрд сумов в квартал) срок представления расчета установлен ежеквартально взамен ежемесячного его представления;
По налогу на прибыль:
• предлагается отказаться от каскадного налогообложения дивидендов путем внедрения механизма зачета по ранее обложенным суммам такого дохода;
• вводится порядок налогообложения процентов у их получателей, а не у источника выплаты;
• индивидуальным предпринимателям предоставляется право выбора упрощенного порядка определения налоговой базы в размере 25% от выручки;
• вводятся единовременные амортизационные вычеты при приобретении технологического оборудования или объектов недвижимости с отменой льготы в части уменьшения налогооблагаемой прибыли на сумму средств, направляемых на их приобретение;
• отменяются справки по авансовым платежам.Они будут рассчитываться по итогам предыдущего квартала только крупными налогоплательщиками.
По налогу на имущество и земельному налогу:
• предлагается введение пониженных ставок налога по отдельным объектом (земельным участком) с отменой предоставленных льгот для повышения качества учета данных объектов;
• исключается из объекта налогообложения налогом на имущество оборудование, не введенное в действие в установленный срок;
• вводится порядок исчисления земельного налога исходя из нормативной стоимости сельскохозяйственных угодий для юридических лиц, имеющих земельные участки сельхозназначения не являющиеся плательщиками единого земельного налога.
По налогу за пользование водными ресурсами:
• предусматривается порядок применения повышенных ставок налога (в пятикратном размере) при использовании воды:
• сверх установленных лимитов водопользования — в части такого превышения;
• без разрешительных документов;
• предприятиями, осуществляющими мойку автотранспортных средств, — из поверхностных источников.
По другим видам налогов внесены уточнения в категории плательщиков, объект налогообложения и порядок определения налогооблагаемой базы.