«Контракт» ва «бюджет» асосида таҳсил олаётган талабалар учун 400 минг сўм миқдорида стипендия белгиланди, дея хабар қилди олий ва ўрта махсус таълим вазири ўринбосари Сарвар Бузрукхонов Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида ўтказилган матбуот анжуманида.
«Стипендия бўлиши ва бўлмаслигини кўзда тутувчи таълимнинг янги тизими сентябрдан ишга тушади, — деди Сарвар Бузрукхонов. — Бюджет асосида „4“ ва „5“ баҳоларга таҳсил олувчи талабалар учун давлат бюджетидан стипендиянинг 50 фоизи миқдорида рағбатлантирувчи мукофот берилади».
Вазир ўринбосари жамоатчилик фикрини ҳисобга олган ҳолда 400 минг сўмлик стипендия миқдори қайта кўриб чиқилиши мумкин.
Қайд этилишича, «контракт» асосида «яхши» ва «аъло» баҳоларга таълим олувчи талабалар учун ҳам 50 фоизгача (200 минг сўмгача) қўшимча тўловлар кўзда тутилган, бироқ ОТМлар жамғармалари ҳисобидан тўланади.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги вакилларининг сўзларига кўра, давлат гранти асосида таълим олаётган талабалар ўрганилаётган учта фан бўйича «3» баҳо олса, келгуси семестрдан бошлаб стипендиядан маҳрум этилади.

Для студентов, обучающихся и на «контракте», и на «бюджете» будет установлена стипендия в размере 400 тысяч сумов, сообщил заместитель министра высшего и среднего специального образования Сарвар Бузрукхонов на пресс-конференции в Агентстве информации и массовых коммуникаций.
«Новая система обучения, предусматривающая как наличие стипендии, так и ее отсутствие, начнет действовать с сентября, — сказал Сарвар Бузрукхонов. — Для студентов, обучающихся на бюджетной основе на оценки „4“ и „5“, из государственного бюджета будут выделяться поощрительные премии в размере до 50% от стипендии».
При этом, отметил замминистра, с учетом общественного мнения размер стипендии в 400 тысяч может быть пересмотрен.
Отмечалось, что для студентов, обучающихся на «контракте» на «хорошо» и «отлично», тоже предусмотрены дополнительные выплаты в размере до 50% (до 200 тысяч сумов), но уже за счет сбережений вузов.
Сейчас продолжает действовать система, при которой размер стипендии различается в зависимости от оценок студента за семестр — «удовлетворительно», «хорошо» или «отлично».
По словам представителей Минвуза, студенты, обучающиеся по государственному гранту, будут лишаться стипендии в следующем за сданным семестре, если получат оценку «3» по трети изучаемых предметов (30%).