Қашқадарё вилоятининг Чироқчи туманида «Чироқчи» эркн иқтисодий зонаси ташкил этилади. Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 13 сентябрь куни бу ҳақдаги фармонни имзолади.
Ташқи бозорларда талаб этилаётган ва импорт ўрнини босувчи, юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича замонавий ишлаб чиқаришларни ташкил қилиш учун тўғридан-тўғри хорижий ва маҳаллий инвестицияларни жалб этиш ЭИЗнинг асосий вазифаларидан ҳисобланади.
«Чироқчи» ЭИЗнинг фаолият кўрсатиш муддати 30 йилни ташкил этади ва ушбу муддат кейинчалик узайтирилиши мумкин. Бу муддат давомида унинг ҳудудида алоҳида солиқ, божхона ва валюта тартиботлари амал қилади.

В Чиракчинском районе Кашкадарьинской области будет создана свободная экономическая зона «Чирокчи». Указ об этом 13 сентября подписал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Среди задач СЭЗ — привлечение прямых инвестиций в организацию производства высокотехнологичной и экспортоориентированной продукции по глубокой переработке минерального сырья и сельскохозяйственных ресурсов и повышения на этой основе экспортного потенциала области.
Срок функционирования СЭЗ «Чирокчи» составит 30 лет с возможностью продления. В течение этого срока на ее территории действуют особые налоговый, таможенный и валютный режимы.