Самарқанд ҳокмияти ижтимоий тармоқларда тарқалган овқатдан оммавий заҳарланиш ҳолатлари ҳақидаги хабарларга изоҳ берди.
Самарқанд вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси маълумотларига кўра, вилоят юқумли касалликлар шифохонасига жорий йилнинг 16 сентябрь куни соат 16:10 дан соат 18:30 га қадар турли хонадонларда яшовчи 7 нафар фуқаролар бир хил клиник белгилар билан мурожаат қилишган.
Захарланиш сабабларини ўрганиш борасида ўтказилган дастлабки эпидемиологик суруштурувларда барча беморлар шаҳримизнинг Регистон кўчасида жойлашган «Мўъжиза» ресторанида 14 сентябрь куни кечки вақтда ўтказилган тўйдан сўнг ортиб қолган гўшт ва ассорти маҳсулотларини уйларига олиб келишгани ва бу таомларни жорий йилнинг 15 сентябрь куни тушликда ва кечки овқатда истеъмол қилишгани аниқланган.

Хокимият Самарканда прокомментировал сообщение о случае массового пищевого отравления, появившееся в социальных сетях.
По данным управления здравоохранения Самаркандской области, которые приводит хокимият, 16 сентября в период с 16:10 до 18:30 в областную инфекционную больницу обратились семь граждан, проживающих по разным адресам, с одинаковыми симптомами — рвота, головная боль и боль в области живота, расстройство желудка. повышение температуры тела, слабость. Они были госпитализированы с диагнозом пищевая токсикоинфекция легкой и средней степени.
Предварительное изучение показало, что все пациенты присутствовали на свадьбе в ресторане «Муъжиза» на ул. Регистан 14 сентября и забрали домой оставшиеся мясные и другие продукты, которые употребили в обеденное и вечернее время следующего дня.