Самарқандда сешанба куни осма йўл лойиҳаси тақдим этилди. Тақдимот фотосурати Zarnews.uz сайтида эълон қилинди.
Фотосуратда тақдим этилган маълумотларга кўра, осма йўл узунлиги 5,5 километрдан зиёдроқни ташкил этиб, у бири Самарқанд марказида жойлашган учта станцияни ўз ичига олади.
Фото: Бахтиёр Мустанов / Zarnews.uz.
Осма йўл бутун шаҳар бўйлаб ўтадиган ва йўловчилар ҳаводан туриб қадимий Афросиёб шаҳарчаси ҳамда асосий тарихий ёдгорликларни томоша қилиш имконига эга бўлади.
Лойиҳа осма йўллар қурилиши соҳасида дунёнинг энг етакчи ҳисобланган Италиянинг Leitner Ropeways компанияси томонидан тақдим этилган.
Ёзда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Самарқандда шаҳарни янги сайёҳлик маркази қурилиши режалаштирилаётган эшкак эшиш канали билан боғлайдиган осма метро қуришга топшириқ берган эди.

В Самарканде во вторник был представлен проект канатной дороги. Фотографии презентации опубликовал сайт Zarnews.uz.
Судя по информации на представленных фотографиях, протяженность линии составит более 5,5 км, на ней будут три станции, одна из них — в центре Самарканда.
Фото: Бахтиёр Мустанов / Zarnews.uz.
Линия протянется через весь город, пассажиры смогут с воздуха увидеть древнее городище Афрасиаб и основные исторические памятники.
Проект подготовлен итальянской компанией Leitner Ropeways, которая является одним из мировых лидеров в сфере строительства канатно-буксировочных транспортных систем.
Летом сообщалось, что президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил построить в Самарканде линию подвесного метро, которая соединит город с гребным каналом, где создается новый туристический центр.