БМТнинг судьялар ва адвокатлар мустақиллиги бўйича махсус маърузачиси Диего Гарсия-Саян 19−25 сентябрь кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади, дея хабар қилди БМТнинг Тошкентдаги ваколатхонаси.
Махсус маърузачининг ташрифидан кўзланган мақсад ҳукумат судья ва адвокатлар мустақиллиги ва юрист касбида эркин фаолият юритилиши соҳасида қабул қилган чораларни баҳолашдан иборат.
«Ташрифим давомида суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотларнинг судьялар мустақиллиги ва ҳокимиятлар ажратилганлиги каби принципларга мослигини баҳолаш мақсадида ҳукумат билан конструктив милоқот ўрнатиш ниятидаман, — деди Гарксия-Саян. — Адлия тизими доирасида судялар, прокурорлар ва адвокатлар ўз касбий фаолиятини эркин олиб бориш имкониятига эга бўлишлари ва вазифаларини бажариш чоғида ҳар қандай таҳдид, ишларига аралашув ёки босимдан ҳам қонунда, ҳам амалда муҳофазаланган бўлишлари лозим».
Эксперт 2017 йилда Судьялар Олий кенгаши мустақил, судлар мустақиллигини мустаҳкамлаш ва муҳофаза килиш борасида кенг ваколатларга эга орган сифатида барпо этилганини маъқуллади ва судяларни танлаш, лавозимга тайинлаш, малакаларини ошириш ва интизомий чоралар кўриш учун масъул ушбу органнинг салоҳиятини ошириш борасида амалий тавсиялар беришни исташини маълум қилди.
«Шунингдек, мен юридик касбда мустақил фаолият олиб боришни, хусусан, Адвокатлар уюшмасининг ҳукумат ва бошқа ижроия органларидан мустақил эканлигини таъминловчи ҳуқуқий кафолатлар мавжудлигини ҳам баҳоламоқчиман, — деди Гарсия-Саян. — У ҳозирда юридик касб ва бу касб эгаларининг мустақиллиги ва изчиллигини таъминлаб ҳимоялашда ҳаётий аҳамиятга эга адвокатлар уюшмаларига бағишланган мавзули ҳисобот эълон қилган».
Ташриф давомида БМТ эксперти ҳукумат ва қонун чиқарувчи ҳокимият расмийлари, шунингдек судьялар, прокурорлар ва адвокатлар билан учрашади. У, шунингдек, фуқаролик жамияти, олимлар, БМТ агентликлари, донорлар ва дипломатик жамоа билан ҳам учрашади.
Махсус маърузачи натижалар ва тавсияларни ўз ичига олган тўлиқ маърузани Женевадаги Инсон ҳуқуқлари кенгашига 2020 йил июнь ойида тақдим этади.

Специальный докладчик ООН по вопросу независимости судей и адвокатов Диего Гарсия-Саян посетит Узбекистан с 19 по 25 сентября с официальным визитом, сообщили в представительстве ООН в Ташкенте.
Цель первого визита спецдокладчика в страну — ознакомление с мерами, принятыми правительством для обеспечения независимости судей и прокуроров, а также свободного осуществления юридической профессии.
Гарсия-Саян намерен оценить, насколько судебные реформы соответствуют международным стандартам в области прав человека, таким как независимость судебной власти и принцип разделения властей.
«В рамках системы правосудия судьи, прокуроры и адвокаты должны иметь возможность свободно выполнять свою профессиональную деятельность и должны быть защищены нормами законодательства и на практике от любой угрозы, вмешательства или давления при исполнении своих обязанностей», — отметил он.
Эксперт приветствовал создание Высшего судейского совета в 2017 году в качестве независимого органа с широкими полномочиями по поощрению и защите независимости судебных органов и планирует предложить «практические рекомендации, как укрепить этот орган, который отвечает за отбор, назначение, подготовку, этику судей и судейскую дисциплину».
«Я также намерен рассмотреть действующие правовые гарантии для обеспечения независимости деятельности адвокатов и, в частности, независимости палат адвокатов от правительства и других исполнительных органов», — сказал Гарсия-Саян.
Эксперт ООН планирует встретиться с представителями исполнительной и законодательной власти, с судьями, прокурорами и адвокатами, а также с представителями гражданского общества, учеными, агентствами ООН, донорами и дипломатическим сообществом.
По итогам визита спецдокладчик представит доклад с выводами и рекомендациями Совету по правам человека в Женеве в июне 2020 года.