22 декабрь — Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари ва маҳаллий кенгашлар депутатлари сайлови куни деб белгилади. Марказий сайлов комиссияси (МСК) 20 сентябрь куни бу ҳақдаги қарорни қабул қилди.
Худди шу кундан сайлов кампанияси бошланиши эълон қилинди ва сайловни ўтказиш бўйича асосий тадбирлар дастури тасдиқланди.
Сайловларда биринчи марта бешта сиёсий партия ўз номзодларини илгари суриш ҳуқуқига эга. Булар — «Миллий тикланиш» демократик партияси, Халқ демократик партияси, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Ўзбекистон либерал-демократик партияси, «Адолат» социал-демократик партияси ва Экологик партия.
2019 йилдаги сайловлар илк бор янги Сайлов кодексига мувофиқ равишда ўтказилади. Унга кўра, сиёсий партиялар эндиликда нафақат 135 та, балки барча 150 та сайлов округида номзодларни илгари сура олади. Экологик ҳаракат учун квоталарнинг бекор қилиниши партиялараро рақобатни кучайтириши кутилмоқда.
Сайловларда 20 миллиондан ортиқ сайловчи, шулардан икки миллондан зиёд ёшлар илк бор, овоз беради.
Ҳозирда Олий Мажлис Қонунчилик палатасида 2014 йил декабрида тўртта сиёсий партия ва Экологик ҳаракатдан беш йил муддатга сайланган 150 нафар депутат доимий асосида фаолият кўрсатмоқда. ЎзЛиДеП 52, «Миллий тикланиш» — 36, ХДП — 27 ва «Адолат» — 20 ўринга эга. Экологик ҳаракатга автомат равишда 15 ўрин ажратилган.

День выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса Узбекистана и депутатов в местные кенгаши назначен на 22 декабря. Решение об этом 20 сентября приняла Центральная избирательная комиссия (ЦИК).
В этот же день объявлен старт избирательной кампании и утверждена программа основных мероприятий по выборам.
На мероприятии председатель ЦИК и руководители политических партий нажали на прозрачные кнопки в виде ладоней, после чего на экране появилась надпись: «2019 год, 22 декабря. Новый Узбекистан. Новые выборы!»
В выборах участвуют пять политических партий — Демократическая партия «Миллий тикланиш», Социал-демократическая партия «Адолат», Народно-демократическая партия Узбекистана (НДПУ), Движение предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократическая партия (УзЛиДеП) и Экологическая партия.
Выборы в 2019 году впервые проведут в соответствии с новым Избирательным кодексом. Согласно ему, политические партии теперь имеют право выдвигать кандидатов не только в 135, но во всех 150 избирательных округах. Отмена квот у Экологического движения, как ожидают в Центризбиркоме, усилит межпартийную конкуренцию.
Голосовать будут, как ожидается, 20 миллионов избирателей, в том числе 2 миллиона молодых людей, для которых эти выборы станут первыми.
Сейчас в Законодательной палате Олий Мажлиса на постоянной основе работают 150 депутатов, избранных в декабре 2014 года от четырех политических партий и Экологического движения сроком на пять лет. УзЛиДеП имеет 52 места, «Миллий тикланиш» — 36, НДПУ — 27 и «Адолат» — 20. Депутатам от Экодвижения ранее автоматически предоставлялось 15 мест.