Бухоро вилоятининг Ғиждувон туманида Хитойнинг Liaoning Leader компанияси шамол электр станциясини қуришга киришди, дея хабар қилди Ўзбекистон ТИВ матбуот хизмати. 22 сентябрь куни шамол кучини ўлчашга мўлжалланган мачтани ўрнатиш тантанали маросими бўлиб ўтди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 1,8 млрд долларни ташкил этиб, ишлаб чиқариш қуввати 1,5 минг МВтга тенг. Ҳокимлик томонидан 6 минг га ер ажратиб берилди. Лойиҳанинг 3 босқичда амалга оширилиши режалаштирилмоқда. Биринчи босқичда 200 МВт қувватли электр станциясини қуриш учун 240 млн доллар қийматидаги тўғридан-тўғри хорижий инвестицияни жалб қилиш белгиланган.
2015 йил апрелида Германиянинг GEO-NET ва Inec-GOPA компаниялари Ўзбекистоннинг олтита ҳудудида шамол электр энергетикаси харитасини ишлаб чиққан эди. Мазкур тадқиқотлар натижаларига кўра, шамол энергетикаси соҳасидаги прогноз салоҳият 17 минг кв. м. майдонда йилига 1,07 триллион кВт/с электр энергиясини ташкил этади. Ҳозирда Тошкент вилоятида 750 кВт қувватга эга биргина тажриба шамол электр станцияси қурилган.
2017 йил май ойида президент Шавкат Мирзиёев 2017—2025 йилларда Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш дастурини қабул қилди. Қуёш электр станциялари қурилиши, ГЭСлар қурилиши ва модернизацияси бўйича дастурларнинг амалга оширилиши 2025 йилда ишлаб чиқарилаётган энергиядаги қайта тикланувчи манбалар улушини 2016 йилдаги 12,7 фоиздан 19,7 фоизга оширишга имкон беради.

Китайская корпорация Liaoning Leader приступила к строительству ветряной электростанции стоимостью 1,8 млрд долларов в Гиждуванском районе Бухарской области, сообщила пресс-служба МИД Узбекистана. 22 сентября состоялась торжественная церемония установки мачты, предназначенной для измерения силы ветра.
Проект с мощностью производства до 1,5 тысячи МВт будет реализован в три этапа на площади в 6 тысяч га. На первом этапе для строительства электростанции мощностью 200 МВт намечено привлечь прямые иностранные инвестиции на сумму 240 млн долларов.
Президент Liaoning Leader Чжан Юлиан заявил на церемонии, что китайская компания намерена прилагать усилия для привлечения и реализации в Узбекистане крупных инвестиционных проектов в области возобновляемых источников энергии, используя для этого передовой международной опыт и современные технологии.
В апреле 2015 года германские GEO-NET и Inec-GOPA подготовили атлас ветрового потенциала электроэнергетики в шести регионах Узбекистана. По данным исследования, прогнозный потенциал в области ветровой энергетики составляет более 520 тысяч МВт установленной мощности на 17 тысячах кв. км с производством 1,07 триллиона кВт⋅ч электроэнергии ежегодно. Сейчас в стране построена лишь одна опытная ветровая электростанция мощностью 750 кВт в Ташкентской области.
В конце мая 2017 года президент Шавкат Мирзиёев утвердил программу развития возобновляемых источников энергии в Узбекистане на 2017−2025 годы, в которую включены 810 проектов стоимостью 5,3 млрд долларов. Реализация программы по строительству солнечных электростанций, строительство и модернизацию ГЭС, а также парков ветровой энергетики с приростом мощности на 1 ГВт позволит довести долю ВИЭ в структуре генерирующих мощностей с 12,7% по итогам 2016 года до 19,7% к 2025 году.