Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик-ҳуқуқий департаменти Ҳиндистонда бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларини табиий офат ҳудудларига вақтинчалик бормасликка чақирди.
Ўзбекистоннинг Ҳиндистондаги Элчихонаси берган маълумотга кўра, Ҳиндистоннинг Бихар штати ва бошқа ҳудудларида қаттиқ ёмғирлар ёғиши ва уларнинг натижасида содир бўлган сув тошқинлари ва ўпирилишлар оқибатида минглаб одамлар хавфли ҳудуларни тарк этишга мажбур бўлдилар. Мамлакат бўйича жами 110 дан ортиқ одам мазкур табиий офат қурбони бўлди. Одамларни хавфсиз ҳудудларга эвакуатсия қилиш ҳамда мол-мулкидан айрилган фуқароларга ёрдам кўрсатиш бўйича ҳукумат томонидан тегишли чоралар кўрилмоқда.
Ўзбекистон фуқаролари зарурат туғилган тақдирда Нью-Деҳлидаги элчихонаси телефон рақамларига мурожаат қилишлари мумкин: (9111) 24670774, 24670775, 24105640.

Консульско-правовой департамент Министерства иностранных дел Узбекистана призвал граждан, находящихся в Индии, временно воздержаться от поездок в регионы природных бедствий.
Проливные дожди вызвали наводнения и оползни в штатах Бихар, Уттаракханд, Раджастхан, Мадхья-Прадеш, Уттар-Прадеш. По данным посольства республики в Индии, тысячи людей были вынуждены покинуть опасные зоны. Жертвами стихии в целом по стране стали более 110 человек. Правительством предпринимаются меры по эвакуации жителей на безопасные территории, оказанию помощи потерявшим имущество согражданам.
При необходимости граждане Узбекистана могут обратиться в посольство республики в Нью-Дели: (9111) 24670774, 24670775, 24105640.