Ўзбекистон Евросиё иқтисодий иттифоқига (ЕОИИ) кириш имкониятларини ўрганишни бошлаганига уч йил бўлди, ушбу масала бўйича ташқаридан ҳеч қандай босим йўқ, деди Олий Мажлис Сенати раиси биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев 4 сентябрь куни журналистлар билан учрашувда.
Тадбир Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши раиси Валентина Матвиенкнинг Ўзбекистонга ташрифи якунлари муносабати билан ташкил этилди. Мазкур ташриф чоғида у президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистоннинг ЕОИИга қўшилиши масаласи устида иш олиб бораётганини таъкидлаган эди. Унинг сўзларига кўра, Тошкент учун иттифоққа қўшилишда афзалликлар ва хавф-хатарлар таҳлили бўйича ишлар жорий йил охирига қадар якунига етиши мумкин.
«Ўзбекистон Республикасига босим бўлганми, деган саволни ҳатто қўйманг ҳам. Ўзбекистон — унга босим ўтказиш мумкин бўлган мамлакат эмас», — дея қўшимча қилди Содиқ Сафоев журналистнинг иттифоққа қўшилиш масаласида босим ўтказилиши эҳтимоли мумкинлиги ҳақидаги саволга жавоб берар экан.
Сенат раисининг биринчи ўринбосари ҳозирда Ўзбекистон томони ушбу ташкилотга қўшилиш имкониятларини ўрганаётганини маълум қилди. «У ерда ўзига яраша камчиликлар, шунингдек, афзалликлар ҳам бор. Ҳар қандай интеграцион ҳамжамиятга қўшилиш маълум бир ваколатларнинг топширилишини, бироқ шу билан бирга, ташкилот доирасидаги баъзи имкониятлардан фойдаланиш ҳуқуқининг қўлга киритилишини назарда тутади», — деди у, «ҳозирча ҳеч қандай қарор йўқлиги, иш кетаётгани, ЕОИИнинг барча мамлакатлари билан маслаҳатлашувлар олиб борилаётгани»ни қўшимча қилиб.
Сенатор ЕОИИга қўшилиш масаласи устида иш олиб бораётган экспертлар ушбу масала бўйича якдил фикр ҳосил бўлганидан сўнг жамоатчиликни бу ҳақда хабардор қилишига ваъда берди.
Содиқ Сафоевнинг қайд этишича, уч йил аввал Ўзбекистоннинг янгиланган — нисбатан очиқ, нисбатан прагматик, кўп ҳам сиёсийлаштирилмаган ва нисбатан ғоясизлантирилган ташқи сиёсатини амалга ошириш бошланган эди. Худди шунча вақтдан бери Ўзбекистоннинг минтақавий ташкилотлар билан муносабатларини қайта кўриб чиқиш устида ҳам иш олиб борилмоқда.
«Бу тўғри хатти-ҳаракат: минтақавийлашув — бу глобаллашувнинг бир қисми ва мамлакатларнинг манфаатлари учун хизмат қилади. Бир неча мисол келтираман: Ўзбекистон Туркий кенгашга қўшилди. Бу 25 йил давомида биз ундан қўрққан, қочган ташкилот. Ушбу ташкилотга қўшилиш юзасидан бизнинг сегментимизда қандайдир ўзига хос шов-шув бўлгани йўқ. Ваҳоланки, ўз вақтида бу масала кун тартибига ҳам қўйилмаган эди», — деди сенатор.

Узбекистан изучает возможности вступления в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) уже три года, никакого давления извне по этому вопросу нет, заявил 4 октября на встрече с журналистами первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Садык Сафаев.
Мероприятие было посвящено итогам трехдневного визита в Узбекистан председателя Совета Федерации Федерального собрания России Валентины Матвиенко, в ходе которого она заявила, что президент Шавкат Мирзиёев прорабатывает вопрос о присоединении страны к ЕАЭС. По ее словам, работа по анализу преимуществ и рисков для Ташкента при возможном вступлении в союз может завершиться к концу года.
«Вопрос о том, что было давление на Республику Узбекистан, даже не ставьте. Узбекистан — не то государство, на которое можно давить», — подчеркнул Садык Сафаев, отвечая на вопрос о возможном давлении в вопросе вступления в организацию.
Первый замглавы Сената сообщил, что сейчас узбекская сторона изучает возможности вступления в ЕАЭС. «Есть свои минусы, есть свои плюсы. Любое вступление в интеграционное сообщество предполагает делегирование ряда полномочий, но вместе с тем и обретение доступа к каким-то возможностям в рамках организации», — отметил он.
Садык Сафаев добавил: «Сейчас никакого решения нет, идет работа, идут консультации со всеми странами ЕАЭС».
Сенатор пообещал, что эксперты, которые прорабатывают возможность вступления в ЕАЭС, проинформируют общественность, когда мнение по вопросу будет сформулировано.
Три года назад, отметил Садык Сафаев, началась реализация обновленной внешней политики Узбекистана — «более открытой, более прагматичной, менее политизированной, менее идеологизированной». Столько же времени идет работа над переформатированием взаимоотношений Узбекистана с региональными организациями.
«И это правильно: регионализация — это часть глобализации, и она служит интересам стран. Приведу несколько примеров: Узбекистан вступил в [Тюркский совет]. Та организация, от которой мы в течение 25 лет шарахались как черт от ладана. Что-то такого особенного резонанса в нашем сегменте не прозвучало по этому поводу. Хотя в свое время об этом не ставился вопрос», — сказал сенатор.