3−6 октабрь кунлари Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг бош котиби Боғдод Амреев Ўзбекистонга ташриф буюради, дея хабар қилди ТИВ матбуот хизмати.
Ташриф доирасида Боғдод Амреев Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Савдо-саноат палатасида учрашувлар ўтказади. Шунингдек, мамлакатда биринчи марта бўлиб ўтадиган ТТДҲКнинг Ишбилармонлар кенгаши мажлисида ва Ўзбекистон, Озарбайжон, Венгрия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркия тадбиркорлари иштирокидаги Инвестицион бизнес форумида иштирок этади. Боғдод Амреевга ТТДҲК Котибияти делегацияси ҳамроҳлик қилади.
Қайд этиш жоизки, Туркий олам Ишбилармонлар кенгаши мажлиси ва бизнес форуми Тошкент шаҳрида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Савдо-саноат палатаси билан биргаликда Ўзбекистоннинг Анқарадаги элчихонасининг фаол кўмагида ўтказилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев сентябрь ўртасида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгашини тузиш тўғрисидаги Нахичеван битимини ратификация қилган эди.
Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгаши — халқаро ҳукуматлараро ташкилот бўлиб, 2009 йилда Озарбайжоннинг Нахичевон шаҳрида ташкил этилган. Фаолиятининг асоси туркий тилли мамлакатлар ўртасида дўстлик ва қўшничиликни мустаҳкамлаш, ҳудудда ва жаҳонда тинчликни сақлаш, хавфсизлик ва ўзаро ишончни мустаҳкамлашга қаратилган. Унга Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркия аъзо. Ташкилот котибияти Истанбулда жойлашган.

Генеральный секретарь Совета сотрудничества тюркоязычных государств Багдад Амреев с 3 по 6 октября посещает Узбекистан, сообщила пресс-служба МИДа.
В рамках визита он проведет встречи в министерствах иностранных дел, инвестиций и внешней торговли и Торгово-промышленной палате. Генсек также примет участие в заседании делового совета ССТГ и инвестиционном бизнес-форуме с участием предпринимателей из Узбекистана, Азербайджана, Венгрии, Казахстана, Кыргызстана и Турции.
Президент Шавкат Мирзиёев в середине сентября ратифицировал Нахичеванское соглашение о создании Совета сотрудничества тюркоязычных государств, став полноценным членом ССТГ.
В сентябре прошлого года Шавкат Мирзиёев в качестве почетного гостя принял участие в заседании ССТГ в кыргызской Чолпан-Ате. Глава Узбекистана участвовал в заседании совета впервые за десять лет его существования.
Совет сотрудничества тюркоязычных государств — межправительственная организация, созданная в 2009 году в азербайджанской Нахичеване. Цель совета — содействие всестороннему сотрудничеству между тюркскими государствами. Членами совета являются Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан и Турция. Секретариат организации находится в Стамбуле.