Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш бош бошқармаси Навоий вилоятидаги 5-сон манзил-колониясида маҳкумларнинг очлик эълон қилганига изоҳ бериб, уларга нисбатан қийноқлар қўлланилаётгани ҳақидаги хабарларни рад этди.
Аввалроқ «Фарғона» агентлиги ҳуқуқ ҳимоячиларига таяниб колониянинг ўнлаб маҳбуслари иш учун янги қўлқоп ва оёқ кийимлари сўрагани сабабли жарима изоляторига ташланиб, шафқатсиз қийналгани ҳақидаги мақолани чоп этган эди. Беш нафар маҳбус бунинг ортидан очлик эълон қилади.
ЖИЭББ маълумотларига кўра, 3 октябрь куни колонияда оғир ва ўта оғир жиноятлари учун жазони ўтаётган бир неча субланувчилар ўрнатилган жазони ўташ тартибларини бузган ҳолда ишга чиқишдан бош тортади. «Натижада колония маъмурияти маҳкумларни колониянинг интизомий бўлинмага ҳайдаш кўринишидаги интизомий таъсир кўрсатиш бўйича қонуний чораларни кўрди», — дейилади хабарда.
Интизомий бўлинмада тушлик тарқатиш вақтида маҳкумлар таомни қабул қилишдан бош тортиб, буни уларга нисбатан интизомий чоралар кўрилганига норозилик сифатида намойиш этишади. «Тушунтириш ишлари ўтказилганидан сўнг маҳкумлар билан билан боғлиқ вазият ҳал этилди», — дея қайд этди ЖИЭББ.
«Мазкур ҳолатда колония маъмурият қонунчилик нормаларига қатъий риоя этган ҳолда ҳаракат қилди, маҳкумларга нисбатан жисмоний ёки руҳий босим қўлланилмади», — дея таъкидлади ЖИЭББ.
Мазкур колонияда жазони ўтаётган маҳкумлар томонидан ўз жонига қасд қилиш ҳолатлари аниқланмади, дея маълум қилди бошқарма.

Главное управление исполнения наказания Министерства внутренних дел Узбекистана прокомментировало голодовку заключенных в исправительной колонии №5 УВД Навоийской области и опровергло пытки в их отношении.
Ранее «Фергана» со ссылкой на правозащитников опубликовала статью о том, что десять осужденных колонии в наказание за просьбу выдать новые перчатки и обувь для работы поместили в штрафной изолятор, где их жестоко избили. Пятеро заключенных впоследствии объявили голодовку.
По информации ГУИН, 3 октября в колонии несколько осужденных, отбывающих наказание за тяжкие и особо тяжкие преступления, нарушив установленный порядок отбывания наказания, отказались выходить на работу. «В результате администрацией колонии приняты законные меры по дисциплинарному воздействию на осужденных в виде выдворения их в дисциплинарное отделение колонии», — говорится в сообщении.
Во время раздачи ужина в дисциплинарном отделении осужденные отказались от приема пищи, «мотивируя это протестом на принятые в отношении них дисциплинарные меры». «После проведения разъяснительной работы с осужденными инцидент был исчерпан», — отметили в ГУИН.
«В данном конкретном случае администрация колонии действовала в строгом соответствии с нормами законодательства, применение в отношении осужденных мер физического или психологического давления не осуществлялось», — подчеркнули в ГУИН.
Фактов суицида со стороны осужденных, отбывающих наказание в этой колонии, выявлено не было, заявило управление.