«Тошкент» халқаро аэропорти божхоначилари хорижга икки дона қуйма олтинни ноқонуний олиб чиқишга ҳаракат қилган йўловчини қўлга олди. Бу ҳақда Ўзбекистон Давлат божхона қўмитаси матбуот хизмати хабар қилди.
Фуқаро М. А.нинг чегарани «яшил йўлак» орқали кесиб ўтиш вақтида кучли асабийлашиши божхона пости ходимларининг эътиборини ўзига жалб қилди. Шундан сўнг ушбу фуқаро замонавий сканер қурилмаси ёрдамида холислар иштирокида текширувдан ўтказилди.
Маълум бўлишича, ушбу шахс умумий вазни 213 граммни ташкил этувчи 2 дона қуйма тилла бўлакларини ўз оғиз бўшлиғига солиб, хорижга учиб кетишни режалаштирган экан.
Қонунбузардан умумий қиймати 70 миллион сўмдан ортиқни ташкил этувчи қуйма тилла бўлаклари ашёвий далил сифатида олинди.

Сотрудники таможенных органов в международном аэропорту «Ташкент» изъяли два золотых слитка у одного из отбывающих пассажиров, которые тот пытался незаконно перевезти через границу, сообщила пресс-служба Государственного таможенного комитета Узбекистана.
Во время пересечения таможенной границы через «зеленый коридор» гражданин М. А. сильно нервничал, чем насторожил сотрудников таможенного поста. Было решено произвести тщательный досмотр с помощью сканирующего оборудования.
Выяснилось, что гражданин пытался провезти в ротовой полости за пределы страны два золотых слитка общим весом в 213 граммов.
Слитки на сумму 70 млн сумов были изъяты в качестве вещественного доказательства. По выявленному факту правонарушения ведутся таможенные проверки.