Тошкент давлат стоматология институти Жанубий Қозоғистон тиббиёт академияси билан қўшма факультет ташкил этиш бўйича шартнома имзолади, дея хабар қилди Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати.
Мазкур факультет 2020−2021 ўқув йилидан Жанубий Қозоғистон тиббиёт академиясида ўз фаолиятини бошлайди ва таълим жараёни кредит — модуль тизими асосида амалга оширилади.
Келгусида ушбу ҳамкорлик шартномаси доирасида Тошкент давлат стоматология институти педагоглари мунтазам равишда Жанубий Қозоғистон тиббиёт академияси педагоглари учун маҳорат дарсларини ва ўқув жараёнини ташкил этиш бўйича услубий ёрдам беришлари, маъруза ва семинар машғулотларини ўтказишга кўмаклашиш, шунингдек, талабаларнинг ҳам ўқув-илмий дастурларда иштирок этиши кўзда тутилган.
ТДСИ 2014 йилда Тошкент тиббиёт академиясининг стоматология факультети базасида ташкил этилган. ОТМда таълим бакалавриатда икки йўналиш, магистратурада бешта мутахассислик ва клиник ординатурада тўққизта йўналиш бўйича олиб борилади. Институтда Россиянинг учта, Украинанинг битта олий таълим муассасаси билан бир нечта қўшма факультетлар очилган.

Ташкентский государственный стоматологический институт подписал договор с Южно-Казахстанской медицинской академией об организации совместного факультета, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
Факультет начнет работу в 2020/2021 учебном году, обучение на нем будет осуществляться на основе кредитно-модульной системы.
Педагоги ТГСИ, согласно договору, помогут казахстанским коллегам с организацией мастер-классов и учебного процесса, ведением лекцией и семинаров, а также в составлении учебно-научной программы студентов.
ТГСИ был создан в 2014 году на базе стоматологического факультета Ташкентской медицинской академии. Обучение в вузе проводится по двум направлениям образования в бакалавриате, пяти специальностям магистратуры и девяти направлениям клинической ординатуры. В институте открыто несколько совместных факультетов с тремя российскими и одним украинским вузом.