Андижон вилояти прокуратураси «Андижоннефть» акционерлик жамиятида нефть хом ашёсининг ўғирланиши ва талон-тарож қилиниши бўйича жиноят иши қўзғатди. «Ўзнефтгазинспекция» мутахассислари компания фаолиятини текшириб, 12,8 млрд сўмлик 153 минг тонна хом ашёнинг етишмаётгани, ўғирлангани ва талон-тарож қилинганини аниқлади, дея хабар қилди инспекция матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Хусусан, нефт конларида инвентаризация қилиш жараёнида хом ашёни йиғиш, тайёрлаш ва тарқатиш цехларида 254,5 млн сўм миқдоридаги 310,2 тонна ортиқча, 22,7 млн сўмлик 42 тонна етишмаётган, 479,6 млн сўмлик ҳисобга олинмасдан қазиб олинган 795,8 тонна хом ашё аниқланган. Шунингдек, сохта ҳужжатлар расмийлаштирилиши натижасида 2,5 млрд сўмлик 3487 тонна хом ашёнинг етишмовчилиги, 70,8 млн сўмлик 95,9 тонналик яшириб қўйилган ортиқча маҳсулотлар мавжудлиги маълум бўлди. Ҳисоботларга ,3 млрд сўм қўшиб ёзилгани, дастлабки ҳужжатларни расмийлаштирмасдан 1,7 млрд сўмлик 2947 тонна нефт ҳисобдан чиқариб ташлангани аниқланди.
«Ўзнефтгазинспекция» маълумотларига кўра, инвентариация вақтида фақатгина июнь-сентябрь ойининг ўзида 1,8 млрд сўмдан зиёд қийматли 1356 тонна ҳажмидаги ўғирлик, талон-тарож, қўшиб ёзиш, етишмовчилик ҳолатлари аниқланган.
Текширув натижалари Андижон вилояти прокуратурасига тақдим этилди, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Прокуратура Андижанской области ведет уголовное дело по фактам хищения и растраты сырой нефти в акционерном обществе «Андижаннефть». Специалисты «Узнефтегазинспекции» провели проверку деятельности компании и обнаружили недостачу, хищение и растрату 15287 тысяч тонн сырья на сумму 12,8 млрд сумов, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе инспекции.
Во время инвентаризации на нефтяных месторождениях, а также в цехах по сбору, подготовке и распределению сырья обнаружились 310,2 тонны излишек на сумму 254,5 млн сумов, недостачи — 42 тонны на 22,7 млн сумов, присвоение добытой сырой нефти без ведения учета — 795,8 тонны на 479,6 млн сумов, недостачи из-за оформления поддельных документов — 3487 тонн на 2,5 млрд сумов, сокрытие излишков на 70,8 млн сумов в объеме 95,9 тонн, приписки в отчетности — на 6,3 млрд сумов, а также факты списания нефти без оформления первичной документации — 2947 тонн на 1,7 млрд сумов.
По данным «Узнефтегазинспекции», сумма хищений, растрат, списаний, недостачи, обнаруженных только в июне-сентябре во время инвентаризации, предварительно составляет более 1,8 млрд сумов в объеме 1356 тонн.
Документация с результатами проверки предоставлена прокуратуре Андижанской области, ведется следствие.