Тадқиқотчи, ёзувчи ва уйғур тили таржимони Евгений Бунин 1 ноябрь куни Олма Отадан Тошкентга учиб келиб, аэропортдан Қозоғистонга қайтариб юборилди. Бу ҳақда у ўзининг Facebook саҳифасида маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, ДХХ чегара қўшинлари ходимлари аэропортда чиқариб юбориш сабабини билмасликларини маълум қилиб, Ўзбекистон Ички ишлар вазирлигига мурожаат қилишни тавсия этишган.
Бундан аввал бир неча марта Ўзбекистонга ташриф буюрган Евгений Бунин «Газета.uz» саволига жавоб берар экан, тақиқни у айни вақтда олиб бораётган тадқиқот иши билан боғлади.
«Шахсан мен бу Шинжон мавзусидаги ишларим билан боғлиқ эканига аминман — мен Шинжонда Хитой сиёсати қурбонларининг энг катта очиқ маълумотлар базаси (shahit.biz) раҳбариман. Мен тез-тез у ерда нима содир бўлаётгани ҳақида ёзаман ва воқеаларни ёритаман. 2018 йилдан бери фақат шу иш билан шуғулланаман, бундан бошқа ҳеч нарса менинг киришимга тақиққа сабаб бўлиши мумкин эмас. Мен Ўзбекистондаги қонунларни бузмаганман ва маҳаллий сиёсат билан қизиқмаганман», — дейди тадқиқотчи.
Евгений Буниннинг сўзларига кўра, у Ўзбекистонга шунчаки сайёҳ сифатида 2016 йил бошида, шунингдек 2018 йил август-сентябрь ойларида ташриф буюрган. Ўтган йилнинг октябрь ойида у Олма Отадан Бухорога бориб, у ерда уч-тўрт ой яшаган.
«2019 йил март ойида Серикжан Билаш (Хитойдаги этник қозоқлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича фаол, „Атажурт“ ҳаракатининг етакчиси) Олма Отада ҳибсга олинган, шу сабабли у қайтиб келган. Апрель ойида АҚШдаги конференцияга Тошкентдан АҚШга парвоз қилдим. Икки ой олдин Тошкентга учиб, маҳаллий фаоллар — Анвар Назир ва бошқалар билан учрашдим ва Шинжон мавзусида эксперт сифатида ишладим. Серикжан Билаш икки-уч ой муқадда қўйиб юборилди, Олма Отада иш камроқ эди ва қиш ҳам бошланди, шунинг учун мен яна Ўзбекистонга қайтиб Бухорода яшашга қарор қилдим», — деди Евгений Бунин.
Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонга охирги ташрифидан кейин ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари у Бухорода бир муддат истиқомат қилган хостелга келиб, у ҳақда сўрашган.
Евгений Бунин Ўзбекистонга кириш тақиқланганлиги тўғрисида тушунтириш олиш учун Ташқи ишлар вазирлиги билан боғланиш ниятида эканлигини айтди.

Исследователь, писатель и переводчик уйгурского языка Евгений Бунин 1 ноября по прилету в Ташкент из Алматы был выдворен из аэропорта обратно в Казахстан. Об этом он сообщил у себя на странице в Facebook.
По его словам, сотрудники погранвойск СГБ в аэропорту заявили, что причин выдворения не знают и посоветовали обратиться в Министерство иностранных дел Узбекистана.
В ответе на запрос «Газеты.uz» Евгений Бунин, который ранее неоднократно посещал Узбекистан, связал запрет на въезд со своей исследовательской работой, которую он ведет в настоящее время.
«Лично я убежден, что это связано с моей работой над Синьцзянской темой — я руководитель самой большой открытой базы данных (shahit.biz) жертв китайской политики в Синьцзяне, и часто пишу про то, что там происходит, освещаю события. С 2018 года я занимаюсь этим и только этим, так что больше ничего не могло бы стать причиной моего запрета на въезд. Законов в Узбекистане я не нарушал и в местной политике не интересовался», — заявил исследователь.
По словам Евгения Бунина, он посещал Узбекистан просто как путешественник в начале 2016 года, а также в августе-сентябре 2018 года. В октябре прошлого года он переехал из Алматы в Бухару, где прожил три-четыре месяца.
«В марте 2019-го в Алматы арестовали Серикжана Билаша (активист по защите прав этнических казахов в Китае, лидер движения „Атажурт“ — ред.), из-за этого вернулся. В апреле у меня из Ташкента был рейс в США на конференцию, туда и обратно. Еще два месяца назад я слетал в Ташкент и встретился с местными активистами — Анваром Назиром и другими, выступил как эксперт по Синьцзянской теме. Серикжана Билаша отпустили два-три месяца назад, дел в Алматы было меньше, и начиналась зима, так что я решил снова вернуться в Узбекистан и пожить в Бухаре», — сообщил Евгений Бунин.
Он заявил, что после последнего визита в Узбекистан в хостел в Бухаре, где он проживал некоторое время, приходили сотрудники правоохранительных органов и спрашивали про него.
Евгений Бунин сообщил, что намерен обратиться в МИД, чтобы получить разъяснения о запрете на въезд в Узбекистан.