Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев жойларда нон ишлаб чиқариш харажатларини камайтириш юзасидан барча имкониятларни қўллаш бўйича топшириқлар берди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбут хизмати.
Вазирлар Маҳкамасининг 14 октябрдаги қарори билан ғалла етиштириш, ун ва нон ишлаб чиқариш тизимида бозор механизмлари жорий этилган эди. 15 октябрдан бошлаб ун ва буғдойнинг нархлари эркинлаштирилди ва ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламини молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида ҳар бир нафақа олувчига ойига 50 минг сўмдан компенсация тўланмоқда.
Хабарда қайд этилишича, қолипли нон билан кафолатли таъминлаш учун етарли ресурс захираси яратилиб, ун ишлаб чикаришнинг ойлик ҳажми Ўзбекистонда 122 мингдан 142 минг тоннага оширилди. Бугунги кунда Тошкентда 1 килограмм ун биржада 2300−2400 сўмдан сотилаётган бўлса, чакана савдода қолипли нон нархи 1500−1700 сўмни ташкил қилмоқда.
Йиғилишда айрим вилоятларда ноннинг нархи нисбатан юқорилигича қолаётгани кўрсатиб ўтилди. Аввалроқ Ўзбекистон истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш жамиятлари федерацияси Сурхондарё вилояти ва Қорақалпоғистоннинг айрим ҳудудларида нон нархи 1500−2500 сўмгача ўсгани ҳақида хабар берганди. Масалан, Сурхондарё вилоятининг Ангор, Жарқўрғон, Қизириқ, Олтинсой, Шеробод, Шўрчи, Термиз туманлари ва Термиз шаҳрида нон нархи 1500−2000 сўм атрофида, Денов, Қумқўрғон туманларида — 1500 сўм, Бойсун туманида — 1500−1800 сўм, Сариосиё туманида — 1600−2000 сўм, Узун туманида — 1200−1800 сўм.
Кегейли, Мўйноқ, Қонликўл, Шуманай, Амударё, Беруний ва Нукус туманларида қолипли нон 1500 сўмдан, Нукус, Қораўзак, Чимбой, Тўрткўл туманларида — 1500−2000 сўм, Тахтакўпир ва Қўнғирот туманларида — 2000 сўмдан, Эллиққалъа туманида — 1400−1500 сўм, Хўжайли туманида эса 1500−2500 сўм атрофида сотилмоқда.
Шунинг учун, Тошкент тажрибасидан келиб чиқиб, барча вилоят, туман ва шаҳар ҳокимларига унни биржа савдосида сотилишидан бошлаб, нонни чакана савдода сотилишигача бўлган жараённи ҳар куни таҳлил қилиб, аҳолининг нонга бўлган кунлик эҳтиёжини тўлиқ таъминлаб бориш бўйича вазифалар юклатилди.
Жойларда нон ишлаб чиқариш харажатларини камайтириш юзасидан барча имкониятларни қўллаш, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қатламига компенсация пулларини ўз вақтида ва тўлиқ етказиб берилишини таъминлаш бўйича топшириқлар берилди. Бундан ташқари, тоғли ва олис ҳудудларда қиш мавсумига ун ва бошқа озиқ-овқат захираси яратиш лозимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил приложить все усилия для снижения себестоимости производства хлеба на местах, сообщила пресс-служба главы государства.
Постановлением Кабинета Министров от 14 октября были внедрены рыночные механизмы в систему выращивания зерна, производства муки и хлеба. Начиная с 15 октября цены на пшеницу были либерализованы, и для поддержки социально уязвимых слоев населения каждому получателю пособий ежемесячно выплачивается компенсация в размере 50 тысяч сумов.
Как отмечается в сообщении, созданы достаточные резервы для гарантированного обеспечения формовым хлебом, месячный объем производства муки увеличился с 122 тысяч до 142 тысяч тонн. В настоящее время 1 кг муки в Ташкенте реализуется на бирже по 2300—2400 сумов, в рознице одна буханка хлеба продается за 1500−1700 сумов.
На совещании указано, что в отдельных областях цена на хлеб остается высокой. Ранее Федерация обществ по защите прав потребителей Узбекистана сообщала о ее росте в некоторых районах Сурхандарьинской области и Каракалпакстана до 1500−2500 сумов.
Например, цена хлеба в Ангорском, Джаркурганском, Кызырикском, Алтынсайском, Шерободском, Шурчинском, Термезском районах и Термезе Сурхандарьинской области варьируется в пределах 1500−2000 сумов, в Денауском, Кумкурганском районах — 1500 сумов, Байсунском районе — 1500−1800 сумов, Сариасийском районе — 1600−2000 сумов, Узунском районе — 1200−1800 сумов.
Формовой хлеб в Кегейлийском, Муйнакском, Канлыкульском, Шуманайском, Амударьинском, Берунийском и Нукусском районе продается по цене от 1500 сумов, в Нукусе, Караузякском, Чимбайском, Турткульском районах — 1500−2000 сумов, Тахтакупырском и Кунградском районах — от 2000 сумов, Элликкалинском районе — 1400−1500 сумов, в Ходжейлийском районе — 1500−2500 сумов.
Президент поручил хокимам всех областей, районов и городов взять за основу опыт города Ташкента, ежедневно анализировать все процессы от реализации муки на бирже до продажи хлеба в рознице, принять меры к полному обеспечению потребности населения в хлебе.
На совещании поручено также в полном объеме выплачивать компенсацию социально уязвимым гражданам. Кроме того, отмечена необходимость создания запасов муки и других продовольственных продуктов на зиму в горных и отдаленных населенных пунктах.
Ранее «Газета.uz» писала, почему правительство решило отказаться от государственного регулирования цен на муку.