Ўзбекистон бош вазири ўринбосари Азиз Абдуҳакимов ва БМТнинг мамлакатдаги доимий вакили Ҳелена Фрейзер 11 ноябрь куни Тошкентда ижтимоий ҳимоя бўйича қўшма дастурни амалга ошириш тўғрисидаги келишувни имзолади. Мазкур ҳужжат ҳеч кимни эътибордан четда қолдирмаслик мақсадида аҳолининг ижтимоий жиҳатдан энг заиф бўлган қатламларига ижтимоий ёрдам кўрсатиш борасидаги устувор йўналишларни белгилаб беради, дейилади БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси сайтида.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон йиллик ялпи ички маҳсулотининг 6−9 фоизини ижтимоий ҳимоя хизматларига йўналтириб келмоқда. Шунга қарамасдан тизимда унинг самарадорлигига салбий таъсир кўрсатувчи тўсиқлар мавжуд. Масалан, ижтимоий ҳимоя вазифалари ҳозирги кунда бир нечта вазирликлар ва идоралар зиммасида бўлиб, тарқоқ ҳолдадир. Бу эса, ҳимояга муҳтож инсонлар ва оилаларни танг вазиятлардан чиқариш учун зарур бўладиган умумий қарашлар ва комплекс ёндошувлар йўқлигига олиб келади.
Дунё тажрибаси шуни кўрсатадики, мамлакатда давом этаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар баъзи ижтимоий жиҳатдан заиф аҳоли қатламлари учун қисқа муддатли кучли таъсирни юзага келтириши мумкин. Шу боис бундай инсонларга кучли ижтимоий ҳимоя тизими орқали ёрдам кўрсатиш зарур.
Бу борада, БМТ ҳамда Ўзбекистон Ҳукумати мамлакатнинг ижтимоий ҳимоя тизимини ислоҳ қилиш дастурини биргаликда амалга оширишга келишдилар. Дастурнинг мақсади юқори сифатли ижтимоий ҳимоя хизматлари барча инсонлар учун бутун умрлари давомида кўрсатилишини таъминлашдан иборат. Дастур ассоий эътиборни қуйидаги учта устувор йўналишларга қаратади:
ижтимоий ҳимоя бўйича ягона давлат органини ташкил этиш орқали ижтимоий ҳимоя вазифалари турли вазирликлар ва идоралар ўртасида тарқоқ ҳолда эканлиги муаммосини ҳал қилиш;
халқаро стандартларга мос равишда кенг қамровли миллий ижтимоий ҳимоя стратегиясини ишлаб чиқиш. Мазкур жараён ижтимоий ҳимоя тушунчасини хайрияга асосланган ёндошувдан инсон ҳуқуқларига асосланган ёндошув сифатида англашга ўтказишга урғу бериши кўзда тутилган;
ногиронлиги бўлган инсонларга ижтимоий ҳимояни тақдим этишда «нафақалар + хизматлар» интеграллашган ёндошувини синов тариқасида амалга ошириш. Қўшма дастур Ногиронлиги бўлган инсонлар ҳуқуқлари тзғрисидаги конвенцияни ратификация қилиш ҳамда Фаолиятнинг халқаро классификациясини жорий этиш орқали ногиронлиги бўлган инсонларнинг ҳуқуқларини янада кенгроқ таъминлаш ва уларнинг ҳаётларини сезиларли даражада яхшилашга эътибор қаратади.
Умумий қиймати икки миллион АҚШ долларига тенг бўлган қўшма дастур БМТ томонидан молиялаштирилувчи 24 та муваффаққиятли лойиҳалардан бири бўлиб, уларни танлаш жараёнида жаъми 114 та таклиф ўрганиб чиқилди. Қўшма дастур кейинги икки йил давомида амалга оширилади.
Қўшма дастур Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси, Бош Прократура, турли вазирликлар ҳамда фуқаролик жамияти ташкилотлари билан биргаликда амалга оширилиши кўзда тутилган. БМТнинг учта агентлиги — Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ), БМТ Тараққиёт дастури (БМТТД) ва БМТ Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ) ўз тажрибалари ва салоҳиятлари доирасида ушбу лойиҳанинг амалга оширилишида кўмак берадилар.

Заместитель премьер-министра Узбекистана Азиз Абдухакимов и постоянный представитель ООН в стране Хелена Фрейзер 11 ноября подписали в Ташкенте соглашение о реализации совместной программы по социальной защите. Документ определяет приоритетные направления по защите наиболее уязвимых групп населения, сообщается на сайте ООН в Узбекистане.
В последние годы Узбекистан ежегодно инвестировал от 6% до 9% своего ВВП в сферу социальной защиты. Несмотря на это, в системе существуют некоторые барьеры, которые влияют на ее эффективность. Например, функции социальной защиты в настоящее время разделены между многими министерствами и ведомствами. Это приводит к отсутствию общего видения и комплексных подходов, необходимых для выведения людей и семей из трудных жизненных ситуаций.
Мировой опыт показывает, что социально-экономические реформы в стране могут создать временные шоки для некоторых уязвимых групп населения, и они должны поддерживаться сильной системой социальной защиты.
Для этого ООН и правительство Узбекистана договорились совместно реализовать программу реформирования системы социальной защиты. Целью программы является обеспечение доступности качественных услуг социальной защиты для всех граждан Узбекистана на протяжении всей жизни.
Программа будет сосредоточена на следующих трех приоритетных областях:
- содействие институциональной реформе для решения проблемы фрагментации функций социальной защиты в различных министерствах и ведомствах путем создания единого государственного органа по социальной защите;
- разработка комплексной национальной стратегии социальной защиты в соответствии с международными стандартами. Данный процесс направлен на изменение восприятия социальной защиты как благотворительности для узкого круга нуждающихся к базовому праву, доступному для каждого гражданина при необходимости;
- пилотирование интегрированного подхода «пособия + услуги» для предоставления социальной защиты лицам с инвалидностью. В сочетании с ратификацией Конвенции о правах лиц с ивалидностью и введением Международной классификации функционирования, совместная программа будет способствовать более полной реализации прав и существенному улучшению жизни людей с инвалидностью.
Совместная программа с бюджетом в 2 млн долларов США является одной из 24 проектов, финансируемых ООН, где было рассмотрено 114 предложений. Совместная программа будет реализована в течение следующих двух лет.
Предполагается, что программа будет осуществляться в тесной координации между Кабинетом министров, Генеральной прокуратурой, различными министерствами и организациями гражданского общества. Три агентства ООН — Международная организация труда (МОТ), Программа развития ООН (ПРООН) и Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) будут поддерживать реализацию данной программы.