29 ноябрь куни Тошкентда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг иккинчи Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтади, дея хабар қилди ЎзА.
Саммит кун тартибидан сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ўрин олган. Томонлар, шунингдек, халқаро сиёсат ва минтақавий хавфсизликни таъминлашга оид долзарб масалалар юзасидан фикр алмашадилар.
Марказий Осиё давлатларининг Маслаҳат учрашувини доимий равишда ўтказиш тўғрисидаги ташаббус Ўзбекистон президенти томонидан 2017 йил сентябрида БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган эди. Биринчи саммит ўтган йилнинг март ойида Нур-Султонда (Қозоғистон) бўлиб ўтди.
Саммитда Туркманистон президенти Гурбангули Бердимуҳамедов ҳам иштирок этади (биринчи учрашувда у қатнашмаган). Шу мақсадда Гурбангули Бердимуҳамедов 28−29 ноябрь кунлари Ўзбекистонда амалий ташриф билан бўлади.
Ўзбекистон ва Туркманистон президентлари ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг истиқболларини муҳокама қиладилар ҳамда савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар соҳаларда қўшма лойиҳалар амалга оширилишининг боришини кўриб чиқадилар.

29 ноября в Ташкенте состоится вторая консультативная встреча глав государств Центральной Азии, сообщило УзА.
В повестку дня саммита включены вопросы расширения регионального сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах. Стороны также обменяются мнениями по актуальным вопросам международной политики и обеспечения региональной безопасности.
Инициатива о проведении регулярных консультативных встреч глав государств Центральной Азии была выдвинута президентом Узбекистана в ходе 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2017 года. Первый саммит был проведен в марте прошлого года в Нур-Султане (Казахстан).
В саммите примет участие президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, который 28−29 ноября посетит Узбекистан с рабочим визитом (в первой встрече он не участвовал).
Президенты Узбекистана и Туркменистана обсудят перспективы развития сотрудничества и рассмотрят ход реализации совместных проектов в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах.