Россиянинг National Geographic Traveler журнали 28 ноябрь куни Москвада шу номдаги мукофот якунларини эълон қилди. Ўзбекистон жами овоз берувчиларнинг 40 фоизлик овозини тўплаган ҳолда «Йил кашфиёти» йўналишида ғолиб бўлди, дея хабар қилди Россиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Мукофот Ўзбекистоннинг Россиядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Ботиржон Асадовга топширилди. Ушбу тоифада биринчилик учун Арманистон, Уммон, Тайван ва Руминия ҳам кураш олиб борди.
Танлов 29 июнь-31 октябрь кунлари 24 та йўналиш, жумладан, саргузаштлар, этник хордиқ, экскурсион, экологик, тоғ-чанғи, соғломлаштириш хордиғи ва гастрономик туризм бўйича давом этди.
Овоз беришда 450 мингдан зиёд киши иштирок этди. Ўтган йили худди шу танловда Ўзбекистон ўқувчиларнинг 34 фоиз овозини тўплаган ҳолда «Гастрономик туризм» номинациясида биринчи ўринни қўлга киритган эди.

Российская редакция журнала National Geographic Traveler 28 ноября в Москве подвела итоги одноименной ежегодной премии. Узбекистан стал победителем в направлении «Открытие года», набрав 40% от общего числа голосов, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе посольства республики в России.
Премия была вручена чрезвычайному и полномочному послу Узбекистана в России Ботиржону Асадову. За первенство в этой категории также боролись Армения, Оман, Тайвань и Румыния.
Конкурс проводился 29 июня-31 октября по 24 направлениям, включающим приключенческий, этнический отдых, экскурсионный, экологический, горнолыжный, оздоровительный отдых и гастрономический туризм.
В голосовании приняли участие свыше 450 тысяч человек. В прошлом году в этом же конкурсе Узбекистан занял первое место в номинации «Гастрономический туризм», собрав 34% голосов читателей.