Ўзбекистонлик Отабек Облоқулов ва Бобомурод Набиев, шунингдек, уларнинг оила аъзолари (жами етти киши) 27 ноябрь куни Онтарио провинциясида (Канада) шахсий енгил моторли самолёт қулаши натижасида ҳаётдан кўз юмди. Бу ҳақда Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги мамлакатнинг Вашингтондаги элчихонасига таяниб хабар қилди.
CBC News маълумотларига кўра, бортда Отабек Облоқулов, унинг турмуш ўртоғи ва 3, 11 ва 15 ёшдаги уч фарзанди, шунингдек, Бобомурод Набиев ва унинг турмуш ўртоғи вафот этди. Облоқулов ва унинг оиласи Миссури-Сити (Техас, АҚШ, Набиев турмуш ўртоғи билан Торонтода (Канада) яшаган.
ТИВнинг аниқлик киритишича, ҳалок бўлганлар дам олиш кунини (29 ноябрь куни АҚШда Шукроналик куни сифатида нишонланади) ўтказиш учун Торонтодан Кингстонга йўл олган. Дастлабки маълумотларга кўра, самолётнинг қулашига ноқулай об-ҳаво сабаб бўлган.
Канада Транспортда хавфсизлик кенгаши тергов гуҳури ҳодисани ҳодисани ўрганмоқда. Яқин кунларда мутахассислар самолётда аниқланиши мумкин бўлган электрон ускуналар маълумотлари, ҳаво кемасига техник хизмат кўрсатиш бўйича қайдлар, учувчининг тайёргарлиги ва бошқа омилларни ўрганмоқда.

Уроженцы Узбекистана Отабек Облокулов и Бобомурод Набиев, а также члены их семей (всего семь человек) погибли в результате крушения частного легкомоторного самолета 27 ноября в провинции Онтарио (Канада). Об этом сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Узбекистана со ссылкой на посольство страны в Вашингтоне.
По данным CBC News, на борту находились Отабек Облокулов, его жена и трое детей 3, 11 и 15 лет, а также Бобомурод Набиев с супругой. Облокулов и его семья проживали в Миссури-Сити (Техас, США), Набиев с супругой — в Торонто (Канада).
МИД уточняет, что погибшие направлялись из Торонто в Кингстон, чтобы провести выходные (29 ноября в США отмечается День благодарения). По предварительной информации, причиной крушения самолета могла стать плохая погода.
Совет по безопасности на транспорте Канады сообщил, что следственная группа расследует инцидент. В ближайшие дни специалисты изучат данные с электронных устройств, которые могут быть обнаружены в самолете, записи по техническому обслуживанию воздушного судна, подготовку пилота и другие факторы.