Вазирликлар, идоралар ва бошқа бюджет ташкилотлари тасарруфидаги бюджетдан ташқари жамғармалар Ўзбекистоннинг консолидациялашган бюджети таркибига киритилади. Бу ҳақда шанба куни бўлиб ўтган Олий Мажлис Сенатининг 24-ялпи мажлисида бош вазир ўринбосари — молия вазири Жамшид Қўчқоров маълум қилди.
Йиғилишда Сенатнинг Аграр, сув хўжалиги ва экология масалалари қўмитаси раиси Баҳодир Тожиев вазирлик ва идораларга ажратилган бюджет маблағларининг бир қисмини махсус жамғармаларга ўтказишга рухсат берилганига эътибор қаратди. Шуни инобатга олиб, ушбу маблағлардан самарали фойдаланиш масаласини кўриб чиқиш зарур, деди у.
Давлат бюджети республика ва маҳаллий бюджетларни ўз ичига олади ҳамда давлат мақсадли жамғармаларини ўз таркибида консолидация қилади. 2020 йил 1 июлгача вазирликлар, идоралар ва бошқа давлат ташкилотлари тасарруфидаги барча жамғармалар ҳам бюджет таркибига киритилиши кутилмоқда.
«Барча вазирликларнинг жамғармалари бюджетда консолидация қилиниши керак. Бу йил биз 17 та шундай жамғармани [бюджет таркибига] киритдик. Вазирлик ва идоралар қошида ташкил этилган жамғармаларни кирита олмадик. Тўғрисини айтсам, жисмонан улгурмадик», — деди Жамшид Қўчқоров.
Молия вазири вазирликлар ва бошқа бюджет ташкилотлари ҳузуридаги жамғармалар бутун дунёда мавжуд эканини, бироқ уларнинг барчаси «шаффоф ва очиқ» эканини айтди.
«Биринчидан, даромадлар аниқлаштирилган. Кейин эса уларни қайси соҳаларга сарфлаш мумкинлиги аниқ кўрсатилган. Бу АҚШда ҳам, Россияда ҳам ва бошқа мамлакатларда ҳам мавжуд. Жамғармалар [фаолияти] жуда чекланган», — деди вазир.
«Бу ерда бир қанча ҳурматли вазирлар ўтиришибди, бу уларга бироз ёқмаса ҳам очиқ айтаман: улар „бу бизнинг пулимиз, уларни биз топяпмиз-ку“, деб ҳисоблашади. Улар бу пулни истаган йўналишида сарфлаяпти, демайман, лекин белгиланган меъёрга нисбатан эркинроқ сарфлаяпти», — дея қўшимча қилди у.
Бош вазир ўринбосари вазирлик ва идораларнинг бюджетдан ташқари жамғармалар маблағларини сарфлаш бўйича ёндашувини нотўғри деб ҳисоблашини айтди: «Хафа бўлишса ҳам, биринчидан, бу пулни далада кетмон чопиб топишаётгани йўқ. Иккинчидан, улар давлат биносида ўтириб пул топишади».
«Улар шунга ўхшаш ҳеч нарса қилишмаган, шунчаки тўловларни қабул қилишади ва бўлди», — деди у.
Жамшид Қўчқоров ҳукумат маблағларни сарфлаш самарадорлигини ошириш ва бюджет интизомини таъминлашни устувор вазифа сифатида белгилаб олганини алоҳида таъкидлади. «Умид қиламанки, биз буни тартибга соламиз», — деди у.
Аввалроқ молия вазири ўринбосари Аҳадбек Ҳайдаров бюджетни консолидация қилиш режалари ҳақида маълум қилганди. Март ойида у давлат бюджетига тааллуқли барча таҳдид ва хатарларни тўлиқ баҳолаш мақсадида унинг «яхлитлиги»ни такомиллаштириш, яъни вазирликлар, идоралар ва бошқа давлат органлари тасарруфидаги барча жамғармаларни давлат бюджети таркибида бирлаштириш кўзда тутилганини таъкидлаганди.
Бундан ташқари, халқаро молия институтларидан олинган кредитлар ва улар бўйича харажатларни бюджетда акс эттириш тавсия этилганди. «Бу бюджетнинг шаффофлигини янада оширади», — деганди Аҳадбек Ҳайдаров.
Молия вазирининг биринчи ўринбосари Тимур Ишметов Молия вазирлиги бюджет харажатлари — давлат бюджети, бюджет ташкилотларининг бюджетдан ташқари жамғармалари ва Ўзбекистон Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағларини «қатъий назоратга олишини» таъкидлаганди.

Внебюджетные фонды при министерствах, ведомствах и других бюджетных организациях будут включены в состав консолидированного бюджета Узбекистана. Об этом на 24-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса в субботу заявил вице-премьер, министр финансов Джамшид Кучкаров.
На заседании председатель Комитета Сената по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии Бахадир Тажиев обратил внимание, что министерствам и ведомствам разрешено переводить часть выделяемых бюджетных средств в специальные фонды. Учитывая это, необходимо рассмотреть вопрос эффективного использования этих средств, отметил он.
Государственный бюджет включает в себя республиканский и местные бюджеты и консолидирует в своем составе государственные целевые фонды. Ожидается, что до 1 июля 2020 года все фонды при министерствах, ведомствах и других госорганизациях также будут включены в состав бюджета.
«Фонды всех министерств должны консолидироваться в бюджете. В этом году мы включили 17 таких фондов. Мы не смогли включить фонды, созданные при министерствах и ведомствах. Физически не успели, по правде говоря», — сказал Джамшид Кучкаров.
Глава Минфина указал, что фонды при министерствах и других бюджетных организациях существуют во всем мире, но все они «прозрачные и открытые».
«Во-первых, определены поступления. Потом — четко указано, на какие направления можно израсходовать. Это есть и в США, и в России, и в других странах. Фонды очень ограничены», — отметил министр.
«Скажу открыто, здесь сидят несколько уважаемых министров, даже если это их немного заденет. Они считают: „Это наши деньги, мы же их зарабатываем“. Не скажу, что они тратят средства на любое направление, но тратят их относительно свободно по сравнению с установленной нормой», — добавил он.
Вице-премьер считает неверным то, как министерства и ведомства понимают расходование внебюджетных средств: «Даже если они обидятся, во-первых, они не заработали эти деньги, работая в поле с кетменем. Во-вторых, они зарабатывают деньги, сидя в государственном здании». «Они ничего такого не сделали, просто получают платеж и все», — отметил он.
Джамшид Кучкаров подчеркнул, что правительство определило приоритетными задачами повышение эффективности расходования средств и обеспечение бюджетной дисциплины. «Надеюсь, мы упорядочим это», — сказал он.
Ранее о планах консолидации бюджета сообщал заместитель министра финансов Ахадбек Хайдаров. В марте он отмечал, что для полноценной оценки всех угроз и рисков для госбюджета планируется улучшить его «укомплектованность», то есть консолидировать в составе госбюджета все фонды при министерствах, ведомствах и других госорганах.
Кроме того, будет рекомендовано отражать в бюджете поступление кредитов международных финансовых институтов и расходы по ним. «Это позволит еще больше повысить прозрачность бюджета», — заявлял Ахадбек Хайдаров.
Первый замминистра финансов Тимур Ишметов отмечал, что Минфин будет «жестко мониторить» фискальные расходы — государственный бюджет, внебюджетные фонды бюджетных организаций и Фонд реконструкции и развития Узбекистана.