Ўзбекистонда давлат иштирокидаги корхоналар «ўз оёқлари остида ётган» имкониятлардан фойдаланаётгани йўқ, дея маълум қилди президент Шавкат Мирзиёев 11 декабрь куни давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилиш масалаларига бағишланган йиғилишда.
Бугунги кунда давлат иштирокидаги 2819 та корхонанинг катта қисми эскирган усуллар асосида самарасиз фаолият кўрсатмоқда, натижада улар ҳатто дивидентларни ҳам тўлай олмаяпти, дея қайд этди давлат раҳбари.
«2020 йилда нималарга эътибор қаратишимиз лозим? Бизни оғир йил кутаяпти, чунки олдимизда катта синовлар турибди. Давлат иштирокидаги корхоналарнинг тақдири қандай бўлади? Нима сабабдан биз ҳалигача давлат иштирокидаги корхоналарни боқиб келаяпмиз? Улар нима учун керак? Бешта корхона бор-йўғи 1,6 трлн сўм дивидент тўлади. Бу нима дегани?», — деди президент.
У мамлакат давлат иштирокидаги корхоналарнинг тайёр инфратузилмаларидан тўлақонли фойдаланмаётганини таъкидлади.
«Биз инвестицион жозибадорлик бўйича катта ишларни қилаяпмиз, инвестициялар жалб этаяпмиз. Давлат иштирокидаги корхоналар инфратузилма борми ёки йўқ? Тайёр бинолар борми ёки йўқ? Бироқ биз инвесторларни жалб қилаяпмиз ва янги инфратузилмалар барпо этаяпмиз — йўллар қураяпмиз, газ, электр ўтказаяпмиз, қурилиш-монтаж ишларини олиб бораяпмиз. Ўз оёғимиз остидаги имкониятлардан фойдаланмасдан, йўқларини излаяпмиз. 28 йил давомида бу соҳада ҳеч нарса қилмадик, десак ҳақиқатни айтган бўламиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
Президент тажрибасизлик Ўзбекистоннинг энг ожиз томони эканини таъкидлаб ўтди.
«Тажрибамиз йўқ — бу бизнинг энг нозик жойимиз. Давлат улушини ажратиб олиб, хусусийга бериш ёки инвестор жалб қилиш… ўхшамаётгандек. Туман, вилоят, республика ташкилотларининг мутасаддилари инвесторлар билан биргаликда ишлаши лозим. Агарда улар давлат иштирокидаги корхоналарни сотувга қўйса, мижозлар пайдо бўладими? Пайдо бўлади», — деб ҳисоблайди у.
Шавкат Мирзиёев 1642 та давлат унитар корхоналари Ўзбекистонга қандай фойда келтираяпти, деган саволни ўртага ташлади. Ваҳоланки уларнинг аксарияти «бўш».
«Тайёр бинолар, темир йўллари, энергия ва газ таъминотига эга, бўшаб ётган ва 30 фоизи ишлаётган жуда кўп корхоналар мавжуд. 2020 йилда давлат иштирокидаги ҳар бир корхона бўйича тўғри йўналишни топа олсак, ҳисоб-китоблар юритсак, кам харажат қилиб кўпроқ инвесторларни жалб эта оламиз. Кам харажат қилган ҳолда кўпроқ иш ўринларини очамиз. Кам харажат шароитида кўпроқ экспорт қила оламиз», — дея таъкидлади давлат раҳбари.
Аввалроқ худди шу йиғилишда президент Ўзбекистонда давлат иштироки ҳеч зарурат бўлмаган соҳаларда ҳам сақлаб турилганини маълум қилгани ҳақида хабар берган эдик.

Узбекистан в задействовании предприятий с государственной долей не использует имеющиеся возможности, которые «лежат прямо под ногами», заявил президент Шавкат Мирзиёев на совещании по вопросам реформирования предприятий с участием государства 11 декабря.
Сегодня большая часть из 2819 предприятий с госдолей работает «на основе устаревших методов, неэффективно, в результате чего они не способны даже выплачивать дивиденды», отметил глава государства.
«На что мы должны обратить внимание в 2020 году? Нас ожидает тяжелый год, потому что у нас большие рубежи. Какой будет судьба у предприятий с государственной долей? До каких пор мы будем кормить предприятия с государственной долей? Зачем они нужны? Пять предприятий выплатили всего лишь 1,6 трлн сумов дивидендов. Что это значит?» — сказал президент.
Он отметил, что страна не в полной мере использует готовую инфраструктуру предприятий с госдолей.
«Мы проделываем большую работу по инвестиционной привлекательности, привлекаем инвестиции. В предприятиях с госдолей инфраструктура же есть или нет? Есть готовые здания или нет? Но мы привлекаем инвестора и возводим новую инфраструктуру — строим дороги, проводим газ, электричество, выполняем строймонтаж. Не пользуясь возможностями, которые у нас под ногами, ищем возможности, которых нет. Будет правдой сказать, что за 28 лет мы вообще не занимались этими сферами», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент назвал отсутствие опыта самым слабым местом Узбекистана.
«У нас нет опыта — это наше самое слабое место. Отделить государственную долю, отдать частнику или привлечь инвестора… не получается ведь. Ответственные районные, областные, республиканские организации должны содействовать работе инвесторов. Если они выставят на продажу предприятия с государственной долей, появится ли у них клиенты? Появятся», — считает он.
Шавкат Мирзиёев задался вопросом, какую пользу приносят Узбекистану 1642 государственных унитарных предприятия, большинство из которых «пустые».
«Очень много предприятий с готовым зданием, железнодорожными путями, энерго- и газоснабжением, опустевшие и работающие на 30%. Если мы по каждому из предприятий с госдолей определим правильные направления в 2020 году, проведем расчеты, то сможем привлечь больше инвестиций при меньших затратах. Можем создать больше рабочих мест при меньших затратах. Можем больше экспортировать при меньших затратах», — подчеркнул глава государства.
Ранее мы писали, что на этом же совещании президент заявил, что в Узбекистане присутствие государства сохраняется даже в тех сферах, в которых на это нет никакой надобности.