Сешанба куни Ўзбекистон ҳудудида об-ҳаво барқарор бўлиб ҳарорат 10−13 даража илиққача кўтарилишда давом этади ва шу куннинг меъёридан 2−4 даражага юқори бўлади, дея хабар қилди Ўзгидромет.
Чоршанба куни мамлакат ҳудудининг катта қисмида об-ҳавонинг ўзгариши кутилмоқда, айрим жойларда ёққан ёмғир қорга айланиши мумкин. Бу Туркманистон туманларидан нам ҳаво оқимлари кириши билан боғлиқ.
Республиканинг айрим жойларида шамолнинг тезлиги секундига 15−20 метргача кучайиши мумкин. Фақат Қорақалпоғистонда, Хоразм, Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ёғингарчилик бўлмайди. Ҳарорат кечаси 0−5 даража илиқни ташкил қилади, кундузи 3−8 даража илиққача пасаяди ва меъёрдан 4−6 даража паст бўлади.
Пайшанба (19 декабрь) куни Қорақалпоғистон, Хоразм, Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Сирдарё, Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида мамлакат ҳудудига Волга бўйидан кираётган совуқ ҳаво фронти таъсирида кучсиз ёғингарчилик кузатилиши мумкин.

Сухая и теплая погода с дневной температурой воздуха до +10…+13 градусов тепла установится во вторник на территории Узбекистана. Однако уже в среду ожидается ухудшение погоды из-за выноса влажных воздушных масс с районов Туркменистана, сообщил Узгидромет.
По большей части территории республики 18 декабря пройдет дождь, возможен переход в снег. Местами по Узбекистану ожидается усиление ветра до 15−20 м/с. Осадки обойдут стороной лишь Каракалпакстан, Хорезмскую, Андижанскую, Наманганскую, Ферганскую области. Температурный фон ночью составит 0…+5 градусов, днем понизится до +3…+8 градусов тепла, что на 4−6 градусов ниже нормы.
В четверг по Каракалпакстану, Хорезмской, Ташкентской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской, Андижанской, Наманганской, Ферганской областям будут наблюдаться небольшие осадки на холодном фоне, которые принесет с собой фронт холодного вторжения с районов Поволжья. По остальной территории республики ожидается погода без осадков, температура сохранится в тех же пределах.
Осадки прекратятся в пятницу, периферия антициклона принесет прохладный воздух, который понизит ночную температуру до слабых морозов −2…−0 градусов, температура днем повысится до +7…+10 градусов.