Ўзбекистонда япон тадқиқотчиси Кюдзо Като номидаги музей очилади, дея хабар қилди «Дунё» ахборот агентлиги. Бу ҳақда Токиода бўлиб ўтаётган «Ўзбекистон ва Япония Буюк ипак йўлида» халқаро анжумани доирасида Кюдзо Катонинг илмий меросига бағишланган кўргазмада маълум қилинди.
Тадбирда сўзга чиққан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси Акмал Саидов 2020 йилда Кюдзо Като номидаги ёдгорлик мажмуаси ва музей барпо этилишини таъкидлаб ўтди.
Кўргазма очилишида Кюдзо Като тўғрисидаги «Ўзбекистон япон олими қалбида» асари тақдимоти ҳам ўтказилди.
Япон археологи, антрополог, тарихчи ва этнограф, Япония Миллий этнология музейи фахриф профессори Кюдзо Като Ўзбекистон мероси, тарихи ва меъморий ёдгорликларини ўрганишга ихтисослашган эди. Бугун республикада унинг номидаги уй ва кўча мавжуд.
25 йилдан зиёдроқ вақт мобайнида Ўзбекистон Фанлар академияси ва бошқа илмий институтлар билан ҳамкорлик қилди, турли лойиҳаларда иштирок этди, Сурхондарё вилоятида (Далварзинтепа, Қоратепа, Холчаён, Фаёзтепа) археологик қазишмалар олиб борди. Унинг тадқиқотлари натижалари Ўзбекистон тарихи бўйича мактаб дарсликларидан ҳам ўрин олди. Тадқиқотчи ҳаёти давомида «Дўстлик» ордени билан мукофотланди, Ўзбекистон Бадиий академияси Санъатшунослик илмий-тадқиқот институти фахрий доктори унвонига лойиқ кўрилди.

В Узбекистане откроют музей имени японского исследователя Кюдзо Като, сообщило информационное агентство «Дунё». Об этом было объявлено в рамках международной конференции «Узбекистан и Япония на Великом шелковом пути», проходящей в Токио, где состоялась выставка, посвященная научному наследию Като Кюдзо.
Выступивший на мероприятии председатель комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов отметил, что в 2020 году будет создан мемориальный комплекс с музеем имени Кюдзо Като.
На открытии выставки была презентована книга об исследователе Като Кюдзо «Узбекистан в сердце японского ученого».
Японский археолог, антрополог, историк и этнограф, почетный профессор Национального этнологического музея Японии Кюдзо Като специализировался на изучении наследия, истории и памятников архитектуры Узбекистана. Сегодня в республике есть дом и улица его имени.
Более 25 лет ученый сотрудничал с Академией наук и другими научными институтами Узбекистана, принимал участие в различных проектах, проводил археологические раскопки в Сурхандарьинской области (Дальварзинтепа, Каратепа, Холчаян, Фаёзтепа). Результаты его исследований отражены в школьных учебниках по истории Узбекистана. Исследователь при жизни был удостоен ордена «Дустлик» («Дружба») и звания почетного доктора Научно-исследовательского института искусствознания Академии художеств Узбекистана.