АҚШ Давлат департаментининг Жанубий ва Марказий Осиё ишлари бўйича бюроси Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг туҳмат ва ҳақорат учун озодликдан маҳрум этиш шаклидаги жазони бекор қилиш ҳақидаги кўрсатмасини олқишлади. Бу ҳақда АҚШ давлат котибининг Жанубий ва Марказий Осиё ишлари бўйича ёрдамчисининг биринчи ўринбосари Элис Уэллс Twitter орқали маълум қилди.
«Биз Ўзбекистоннинг туҳмат учун қамоқ жазоси бекор қилиш режасини олқишлаймиз. [Ўзбекистон] президенти айтганидек, матбуот — ҳукумат фаолиятининг кўзгусидир. Демократия ОАВнинг эркин бўлишини талаб қилади. Умид қиламизки, янги қонун халқаро меъёрларга мос бўлади ва ОАВга тазйиқлардан қўрқмаган ҳолда изчил ва мустақил равишда ахборот узатишни кафолатлайди», — дейилади хабарда.
Яқинда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Конституция ва қонун устуворлигини таъминлашга қаратилган қарорида Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигига туҳмат ва ҳақорат учун озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлган нормани бекор қилиш масаласини ишлаб чиқишни топширган эди.
Ҳужжатда «Оммавий ахборот воситалари тўғрисида"ги қонунга журналистларни давлат органлари ва мансабдор шахсларнинг ноқонуний ҳаракатлари ёки қарорларидан ҳимоя қилишга қаратилган ўзгартишлар киритиш бўйича чораларни ишлаб чиқиш ҳам кўзда тутилган.

Бюро Государственного департамента США по делам Южной и Центральной Азии приветствовало поручение президента Узбекистана Шавката Мирзиёева об отмене наказания в виде тюремного заключения за клевету и оскорбление: Об этом в Twitter сообщила первый заместитель помощника госсекретаря США по делам Южной и Центральной Азии Элис Уэллс.
«Приветствуем планы Узбекистана по отмене тюремного наказания за клевету и оскорбление. Как отмечал президент [Узбекистана], пресса является зеркалом деятельности правительства. Демократия требует, чтобы средства массовой информации были свободными. Мы надеемся, что новый закон будет соответствовать международным нормам, что позволит СМИ вести тщательные и независимые репортажи без страха репрессий», — отмечается в сообщении.
В недавнем постановлении об обеспечении верховенства Конституции и закона и усилении общественного контроля в этом направлении Шавкат Мирзиёев поручил Агентству информации и массовых коммуникаций проработать вопрос об отмене нормы, связанной с лишением свободы за клевету и оскорбление.
Документом также предусмотрено разработать изменения в закон «О средствах массовой информации», направленные, в частности, на усиление системы защиты журналистов от незаконных действий или решений государственных органов и должностных лиц.