АҚШ Конгресси Вакиллар палатаси президент Дональд Трамп импичменти учун овоз берди. У икки модда — ваколатини суиистеъмол қилиш ва Конгрессга тўсқинлик қилиш бўйича айбланмоқда, дея хабар қилди Новости РАА.
Парламентда кўпчиликни ташкил этувчи демократлар импичмент учун овоз берган бўлса, республикачилар қарши бўлди. Импичмент учун биринчи модда бўйича 230 киши, жумладан 1 нафар мустақил номзод ёқлаб овоз берган бўлса, 197 киши, шу жумладан 2 демократ қарши овоз берди. Бир киши — Демократлар партиясидан АҚШ президентлигига номзод Тулси Габбард бетараф қолди.
Иккинчи модда бўйича 229 депутат, жумладан 1 нафар мустақил депутат ёқлаб овоз берган бўлса, 198 киши, жумладан 3 демократ қарши бўлди, бир парламентарий бетараф қолди.
Эндиликда импичмент масаласини Сенат кўриб чиқади. Парламент юқори палатаси Трамп устидан суд жараёнини ўтказади. Конгресс юқори палатасида кўпчиликни ташкил этувчи республикачилар эса Трамп импичментига рози бўлмоқчи эмас.
АҚШ президентининг ўзи импичмент жараёнини демократларнинг сиёсий жиҳатдан ўзларини ўзлари ўлдириши деб атади. «Сиз менинг рейтингларимни кўрдингизми?. Улар биринчи кунданоқ менинг импичментимни эълон қилишга ҳаракат қилишди. Улар мен курашни бошламасимдан олдиноқ буни амалга оширишга ҳаракат қилишди», — деди Трамп пайшанба куни Мичиган штатида бўлиб ўтган митингда.
Оқ уй, ўз навбатида, Трамп импичмент жараёнлари доирасида навбатдаги қадамни ташлашга тайёр экани, Сенатда тўлиқ оқланишини маълум қилди.
Демократлар АҚШ президентини Конгресс томонидан тасдиқланган Украинага ҳарбий ёрдам кўрсатиш жараёнини тўхтатиб қўйиб, президент Владимир Зеленскийга ўз рақиби Жо Байденга қарши тергов кўринишидаги хизматларни таклиф этганликда айбламоқда. Трамп рақиблари уни Конституцияни бузгани ва ўз ваколатларини суиистеъмол қилганликда айблаётган бўлсалар, республикачилар улар фикрини қўллаб-қувватлаётгани йўқ.

РИА Новости — Палата представителей Конгресса США проголосовала за импичмент президенту Дональду Трампу по двум статьям — «превышение полномочий» и «воспрепятствование конгрессу».
Результаты разделились по партийному признаку — парламентское большинство в лице демократов голосовало за импичмент, республиканцы были против. По первой статье импичмента «за» проголосовали 230 человек, в том числе 1 независимый депутат, «против» — 197, в том числе 2 демократа. Один человек воздержался — это была претендент на номинацию Демократической партии в президенты США Тулси Габбард.
По второй статье «за» было 229 депутатов, в том числе 1 независимый депутат, против были 198, в том числе 3 демократа, 1 парламентарий вновь воздержался.
Теперь рассмотрением дела займется Сенат, который должен провести судебный процесс над Трампом. При этом республиканское большинство в верхней палате Конгресса не собирается выносить импичмент Трампу.
Сам президент США назвал процедуру импичмента, инициированную в Конгрессе демократами, их политическим самоубийством. «Вы видели мои рейтинги?.. Они старались объявить мне импичмент с первого дня. Они старались сделать это еще до того, как я начал борьбу», — сказал Трамп в четверг на митинге в штате Мичиган.
В Белом доме, в свою очередь, заявили, что Трамп готов к следующим шагам в рамках процедуры импичмента и уверен, что будет полностью оправдан в Сенате.
Демократы утверждают, что президент США задерживал одобренную Конгрессом военную помощь Украине, требуя взамен от президента Владимира Зеленского услуги в виде расследования против своего оппонента Джо Байдена. Противники Трампа считают, что тем самым он нарушил Конституцию и превысил свои полномочия, республиканцы с этим не согласны.